Witam Cię w 123 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.
Jak zabezpieczyć swoją firmę na wypadek awaryjnych sytuacji?
Na co dzień nikt z nas o tym nie myśli, bo przecież mnie to nie dotyczy. Nic bardziej mylnego.
Sytuacje losowe takie, jak wypadek czy choroba mogą spotkać każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie.
Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, ale jesteśmy w stanie przygotować swój biznes na nie.
Zapraszam Cię dziś na drugą część odcinka, w którym omawiam trzy kluczowe obszary, które musisz zaopiekować, żeby zabezpieczyć swoją firmę na wypadek właśnie takich awaryjnych sytuacji.
W dzisiejszym odcinku będę mówiła o finansach. Czyli co z tymi finansami musisz wcześniej zrobić, jak je musisz zabezpieczyć, żeby w razie nagłych sytuacji twoja firma była stabilna.
Zapraszam Cię na dzisiejszy odcinek oczywiście z filiżanką ulubionej herbaty.
O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:
- jak zabezpieczyć firmę, żeby w nagłych sytuacjach twoja firma była stabilna,
- dlaczego warto upoważnić zaufaną osobę do konta firmowego,
- czym się kierować przy wyborze takiej osoby,
- co to są zlecenia stałe i dlaczego są dobrym rozwiązaniem,
- co to jest poduszka finansowa firmy i jaka kwota powinna być na niej odłożona,
- w jakich sytuacjach korzystać z poduszki finansowej,
- jak rozdzielić finanse firmy od swoich pieniędzy.
Zapraszam Cię również do wysłuchania:
🎤 CZĘŚCI 1 , w której mówiłam kwestiach ORGANIZACYJNYCH W FIRMIE
🎤 CZĘŚCI 3, w której posłuchasz o DELEGOWANIU – premiera 12.06.2023 r.
👉ZAPISZ SIĘ👈
👉NA LISTĘ ZAINTERESOWANYCH👈
TRANSKRYPCJA ODCINKA:
Jak zabezpieczyć swoją firmę na wypadek awaryjnych sytuacji?
Na co dzień nikt z nas o tym nie myśli, bo przecież mnie to nie dotyczy. Nic bardziej mylnego. Sytuacje losowe takie, jak wypadek czy choroba mogą spotkać każdego z nas w najmniej oczekiwanym momencie. Nie jesteśmy w stanie ich uniknąć, ale jesteśmy w stanie przygotować swój biznes na nie. Zapraszam Cię dziś na drugą część odcinka, w którym omawiam trzy kluczowe obszary, które musisz zaopiekować, żeby zabezpieczyć swoją firmę na wypadek właśnie takich awaryjnych sytuacji.
I w dzisiejszym odcinku będę mówiła o finansach. Czyli co z tymi finansami musisz wcześniej zrobić, jak je musisz zabezpieczyć, żeby w razie nagłych sytuacji twoja firma była stabilna. Zapraszam Cię na dzisiejszy odcinek oczywiście z filiżanką ulubionej herbaty.
Dzień dobry, dzień dobry. Witam Cię bardzo, bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu “Więcej niż fotografia”.
Jeśli szukasz inspiracji, motywacji i wiedzy przekazanej w bardzo prosty sposób, to ten podcast jest właśnie dla Ciebie. A ja jestem Basiolandia i jestem tutaj po to, żeby pokazać Ci, że fotomarzenia się nie spełniają, fotomarzenia się spełnia. Więc ta siła sprawcza jest właśnie w Twoich rękach. A jeśli będziesz potrzebowała wsparcia na tej swojej fotograficznej drodze, to pamiętaj, że mogę Ci pomóc w Akademii Magicznej Fotografii, którą z ogromną radością prowadzę i wspieram w niej kobiety z całego świata – chociaż panów też mamy. Więc jeżeli jesteś mężczyzną i słuchasz tego podcastu, to równie serdecznie zapraszam Cię do Akademii.
Wszystkie informacje znajdziesz na stronie www.akademiamagicznejfotografii.com
A już teraz zapraszam Cię na kolejny inspirujący odcinek podcastu, w którym będę mówiła o finansach. O tym, jak je zabezpieczyć, o tym, co musisz zrobić, żeby twoja firma w momencie, kiedy wydarza się życie, była stabilna i silna.
Jak to mówi stare przysłowie – plany planami, a życie życiem. I to życie pisze przeróżne scenariusze.
Możemy się na to buntować, ale niestety takie są fakty. W pierwszej części tego odcinka, w której na przykładzie Foto-Grażynki omawiałam, jak zabezpieczyć ten obszar organizacyjny w firmie, powiedziałam Ci, o co musisz zadbać, żeby w razie Twojej nieobecności zaufana osoba poinformowała klientów, ogarnęła urzędy, banki, znalazła ewentualnie fotografa, który Cię zastąpi. Więc to wszystko jest w pierwszej części tego odcinka. Jeżeli go jeszcze nie słuchałaś, to gorąco zachęcam Cię, żebyś wysłuchała najpierw 122 odcinka, w którym właśnie szczegółowo to omawiam. Link oczywiście znajdziesz w notatkach do tego odcinka lub możesz wejść sobie na stronę www.akademiamagicznejfotografii.com i tam w zakładce podcast znajdź sobie odcinek 122, bo tam jest całe wprowadzenie. Tam omawiam, jak ten obszar właśnie organizacyjny zaopiekować, a to jest bardzo, bardzo ważne. Więc odsyłam Cię tam. I moja propozycja jest taka, żebyś najpierw wysłuchała 122 odcinka, a potem wróciła tutaj do mnie do 123, bo jakby to są trzy części. Pierwsza, to jest 122, druga to jest ten dzisiejszy odcinek 123 i jeszcze będzie trzecia 124, ale tak naprawdę, to jest taka jedna spójna całość i kolejność tych odcinków nie jest przypadkowa, więc polecam najpierw wysłuchać 122.
Dobrze, ale przechodzimy do tematu dzisiejszego odcinka, w którym omówię Ci obszar związany z finansami.
Tutaj chcę podkreślić, że nie będę Cię tutaj uczyła finansów, jak sobie te finanse w firmie organizować, a że powinnaś mieć kilka kont, a że powinnaś odkładać zyski – nie. Ja tutaj w tym odcinku skupię się konkretnie na tym, jak zaopiekować swoją firmę na wypadek sytuacji awaryjnych. Czyli jak w tym konkretnym aspekcie zadbać o finanse firmy. Więc to jest ten wycinek, żebyś wiedziała czym my się tutaj będziemy dzisiaj zajmować i o czym ja będę tutaj do ciebie dzisiaj mówić.
Bo niestety, jeżeli prowadzisz – stety, niestety – jeżeli prowadzisz firmę, nawet jeżeli jeszcze nie masz jej gdzieś tam zarejestrowanej i tak dalej, no to masz koszty, które ponosisz, tak. Są pewne koszty stałe, które ponosisz i nieważne czy Ty jesteś w szpitalu, czy Ty masz dostęp do swojego konta – w sensie mailowego – i przychodzą tam jakieś rachunki, czy nie, no to one tam przyjdą. I jeżeli ich nie zapłacisz w terminie, no to będą Ci narastały odsetki, będą Ci przysyłali jakieś ponaglenia i tak dalej, a to są absolutnie zupełnie niepotrzebne rzeczy.
Pierwsze, o co powinnaś zadbać i to nie wtedy, kiedy zadzieje się coś złego, tylko właśnie teraz, kiedy jest dobrze, kiedy jesteś zdrowa, kiedy wszystko jest okej.
Powinnaś mieć osobę upoważnioną do twojego konta firmowego – bo mam nadzieję, że masz rozdzielone finanse prywatne od finansów firmowych – która to w razie potrzeby będzie mogła po prostu tymi pieniędzmi zarządzać, tak. Czyli w momencie, kiedy Ty nie możesz, nie wiem, zrobić przelewów, kiedy Ty nie możesz wypłacić pieniędzy, w momencie, kiedy Ty nie możesz czegoś zapłacić, to po prostu zrobi to osoba, która jest przez Ciebie do tego upoważniona. I w zależności, jak sobie to chcesz ogarnąć – czy chcesz na przykład pójść do banku i poprosić o drugą kartę, tak, bo na przykład można tak zrobić, że jest jedno konto firmowe, do niego są dwie karty, czy po prostu będziesz Ty udostępniała swoją kartę tej osobie, czy będzie miała loginy do twojego konta. Jakby to już pozostawiam po Twojej stronie. Zrób to tak, żebyś Ty się z tym czułam dobrze, no i oczywiście bardzo dokładnie przemyśl co to za osoba – czy to będzie Twój mąż, czy to będzie twoja siostra, czy to będzie przyjaciółka – bo pamiętaj, że przyjmujemy tutaj taką sytuację, w której jesteś soloprzedsiębiorczynią, tak. Czyli jesteś sama, nie masz żadnej asystentki, nie masz żadnych takich osób, które Ci pomagają. Jesteś sama, więc tą osobą upoważnioną będzie po prostu bliska Ci osoba, której ufasz. Więc to jest pierwsza rzecz, o którą należy zadbać.
Kolejna rzecz, o którą należy zadbać, to po prostu ustawić sobie na swoim koncie firmowym zlecenia stałe.
Jeżeli na przykład, nie wiem, masz abonament Adobe, bo korzystasz z Photoshopa i Lightrooma, no to tam podpinamy kartę i pieniądze się ściągają z konta same co miesiąc. Jest do dobre rozwiązanie, bo dzięki temu po prostu nie robisz sobie żadnych zaległości. Jedyne co, to musisz pamiętać, żeby na koncie była płynność, czyli żeby były środki w momencie, kiedy ta opłata ma być pobrana. Ale na przykład możesz też sobie inne rachunki podpiąć jako zlecenie stałe. Na przykład rachunek telefoniczny. Jeżeli masz, telefon firmowy, no to rachunek telefoniczny też można podpiąć, jako zlecenie stałe. Chodzi mi o to, żeby te rzeczy, które i tak miesiąc w miesiąc musisz płacić, po prostu były niezależne od Ciebie. Jeżeli Ty nie będziesz mogła zrobić przelewu w danym dniu, no to wtedy po prostu on sam się zrobi. To jest duże ułatwienie. Jedyne, o czym musisz pamiętać, no to żeby mieć środki na koncie, żeby miały się jakby z czego te pieniądze pobrać. Ale zlecenia stałe są bardzo dobrym rozwiązaniem. Więc jeżeli jeszcze ich nie masz ustawionych, to gorąco Cię do tego zachęcam.
Kolejna bardzo ważna sprawa, to to, żeby spisać – i to naprawdę spisać – na kartce, a najlepiej w jakimś notesie, kalendarzu koszty stałe Twojej Firmy.
Czyli wszystko, co musisz zapłacić bez względu na to czy pracujesz, czy nie. Czyli wszystkie abonamenty, wszystkie subskrypcje, jeżeli na przykład masz studio, no to musisz zapłacić wynajem, jeżeli masz wynajem, to być może jeszcze musisz zapłacić dodatkowo prąd, internet, gaz, jeżeli tam masz jakąś kuchenkę gazową i tak dalej, wodę. I to są koszty stałe Twojej firmy, więc one muszą być spisane.
Dlaczego spisane – dlatego spisane, żeby w momencie kiedy na przykład Ty nie będziesz mogła czegoś opłacić, bo absolutnie nie będzie miała do tego głowy albo na przykład nieszczęśliwie trafisz do szpitala, to wtedy osoba przez Ciebie jakby wybrana, zaufana, jeżeli spojrzy na tę listę i zobaczy, że okej, to, to, to pobrało się, bo są stałe zlecenia, ale na przykład zobaczy, że coś nie jest stałym zleceniem, bo na przykład, prąd nie masz podpięty, jako stałe zlecenie, albo na przykład, wynajem tego studia płacisz co dwa miesiące, bo tak się umówiłaś z właścicielką/z właścicielem, no to wtedy będzie ta osoba wiedziała, co ma zapłacić, tak.
Więc to po twojej stronie jest spisanie na kartce albo najlepiej w jakimś Excelu i umieszczenie tego w jakimś dokumencie na komputerze, oczywiście o którym poinformujesz tę konkretną osobę, żeby wiedziała, gdzie tego szukać, tych wszystkich stałych kosztów plus do tego super byłoby, gdybyś wypisała takie koszty, które na przykład są kwartalne. Czyli coś, co płacisz, co cztery miesiące albo coś, co płacisz co pół roku, bo wtedy… no nie wiesz, w jakim momencie może się wydarzyć jakaś awaryjna sytuacja, więc lepiej mieć to spisane, żeby osoba, która będzie musiała to ogarnąć w momencie, kiedy Ciebie nie będzie, żeby miała z czego skorzystać.
Bo pamiętaj, Ty będąc szefową w swoim biznesie, Ty wiesz, co, kiedy trzeba płacić, ale jeżeli ktoś kompletnie nie ma z tym styczności, to musi mieć to napisane, żeby mógł/mogła to ogarnąć. Więc jeżeli jeszcze nie masz takiej listy, no to wiadoma sprawa, trzeba ją po prostu zrobić plus – podkreślam – poinformować osobę, która miałaby się tym zająć, czyli tą, która będzie miała te upoważnienia do konta i będzie mogła tymi twoimi finansami zrządzać, żeby wiedziała, że okej, tu, tu, tu jest lista, tu, tu, tu i jest to do ogarnięcia, tu, tu, tu to się płaci wtedy, to się płaci wtedy i dzięki temu będzie mogła ci to ogarnąć tak, jak trzeba, ale to Ty musisz to już teraz przygotować.
Kolejna bardzo ważna sprawa – tutaj są same bardzo ważne sprawy, no ale takie są fakty – to poduszka finansowa firmy.
Poduszka finansowa, czyli pieniądze, które są właśnie na takie awaryjne sytuacje, kiedy z przyczyn losowych nie pracujesz, a co za tym idzie, nie zarabiasz, a koszty stałe trzeba czymś pokryć, tak. I pytanie jest takie – czy Twoja firma ma poduszkę finansową? Tutaj sobie zadaj to pytanie i odpowiedz sobie cichutko w serduszku. Bo jeżeli tak, to super. I cały czas dorzucaj do tego swojego „jasieczka” kolejne pieniądze, kolejne kwoty i dąż do tego, żeby ta poduszka finansowa Twoja firmowa była równowartością trzykrotności lub sześciokrotności kosztów twojej firmy miesięcznych. Czyli najprościej mówiąc, żeby twoja firma była w stanie utrzymać się, czyli pokryć te wszystkie koszty stałe przez trzy miesiące, a najlepiej przez sześć miesięcy.
Przyjmując sytuację, że nic nie zarabiasz, no to wtedy z tej poduszki właśnie bierzemy na te koszty, czyli żeby opłacić ten wynajem, jak go chcemy dalej utrzymywać, jeżeli ma to sens, żeby opłacić te wszystkie rzeczy, które niezależnie czy zarabiasz, czy nie zarabiasz, po prostu trzeba płacić. Więc trzy miesiące, to to jest takie minimum, czyli to, co powinnaś zgromadzić w tej poduszce, a sześć miesięcy, to już jest takie fajne, spokojne tak naprawdę zasoby, żebyś mogła się nie martwić.
Bo o co tutaj chodzi – ta poduszka daje nam takie poczucie spokoju takiego, że: „Okej, dobra nie zarabiam, ale dobra, mam tę poduszkę, odłożyłam ją, więc z niej idą teraz środki”. I taki jest moment, z niej trzeba skorzystać. Tylko bardzo ważna sprawa jest taka, żebyś wiedziała, że ta poduszka jest właśnie na takie sytuacje, a nie na jakieś tam nowa sukienka czy coś tam – nie. Absolutnie nie.
Więc jeżeli gromadzisz tę poduszkę, to rób to dalej. A jeśli nie, nie masz takiej poduszki i w ogóle pierwszy raz słyszysz o czymś takim, że jest coś takiego, jak poduszka finansowa firmy, to gorąco zachęcam Cię do tego, żebyś się bardzo mocno zainteresowała tym tematem, bo powinnaś mieć swoją prywatną poduszkę finansową, ale Twoja firma też powinna mieć swoją poduszkę finansową. I zachęcam Cię, żebyś już od dnia dzisiejszego z każdej sesji, na której po prostu dostajesz pieniądze, tak, czyli zarabiasz na tych zdjęciach, odkładała na przykład pięć procent z tej kwoty. Musisz to ustalić jakby na ile Cię w tym momencie stać odkładać, ale myślę sobie, że trzy procent, pięć procent, to na początek jest fajnie.
I co ważne – odkładasz te pieniądze. To są pieniądze nietykalne. To są pieniądze na awaryjne sytuacje, a to, że Ty nie masz teraz dziesięciu sukienek do sesji, tylko masz dziewięć i nagle pojawia się jakaś wspaniała reklama, że można kupić nową sukienkę, to to nie jest sytuacja awaryjna. Zakup sukienki dodatkowej do sesji nie jest sytuacją awaryjną. Te pieniądze, które gromadzisz w poduszce finansowej, to są pieniądze na awaryjne sytuacje, kiedy Ty nie zarabiasz. Więc to są nietykalne pieniądze. Nawet jeżeli będzie Ci brakowało do jakiegoś rachunku, to postaraj się w danym miesiącu, jeżeli normalnie funkcjonujesz, normalnie pracujesz, po prostu je zarobić, a nie pobierać ich z poduszki finansowej.
Dla pewności jeszcze dodam jedną bardzo ważną informację.
Być może tego nie wiesz, a to trzeba sobie wyjaśnić, że pieniądze firmy, to nie są Twoje pieniądze. To trzeba rozdzielić od siebie. Ja kiedyś na początki tak sobie myślałam: „No super, przecież zarabiam tam na sesji tysiąc złotych. Wow! Zarobiłam tysiąc złotych, fajnie. Możemy je wydać”. Znaczy, szczerze powiedziawszy, ja nigdy nie byłam jakaś rozrzutna w wydawaniu, bo jestem nauczona rozsądnego gospodarowania pieniędzmi, ale nie rozdzielałam tego. Najbardziej chodzi mi o to, że nie rozdzielałam tego. Teraz jest po prostu jasny podział – pieniądze firmy są pieniędzmi firmy i pamiętaj, że z tych pieniędzy firmy musisz opłacić wszystko, co jest związane z firmą, musisz odłożyć na tę poduszkę finansową, musisz zapłacić wszystko, co masz do zapłacenia, jeżeli na przykład komuś coś zlecasz, coś zamówiłaś, musisz to wszystko po opłacać i z tych pieniędzy, które zarobiłaś na tej sesji, czyli z tych pieniędzy firmowych możesz – a wręcz nawet powinnaś – sobie wypłacić pensję.
Ale jeżeli na przykład masz za sesję pięćset złotych, to to pięćset złotych to nie są Twoje pieniądze, tylko to są pieniądze firmy. I wymyślając już teraz, dając sytuację czysto taką teoretyczną, no to powiedzmy, że sto złotych z tego, to będzie twoja pensja, tak, to co idzie do Ciebie, jako to, co na tym zarobiłaś. I to jest mega ważne, że jeżeli jeszcze do tej pory tego nie rozdzielałaś, to absolutnie to rozdziel, bo to nie jest tożsame.
Pieniądze firmy, to nie są Twoje pieniądze. Musisz sobie to już dzisiaj wbić do głowy, jeżeli jeszcze tego wcześniej nie zrobiłaś. Więc zapamiętaj to, zapamiętaj, że pieniądze firmy- pieniędzmi firmy, a Twoje pieniądze – Twoimi pieniędzmi, poduszka finansowa prywatna jest prywatna, poduszka finansowa firmowa jest poduszką finansową firmową. I tutaj gruba kreska oddzielająca te dwa światy od siebie.
I co ważne – nawet jeżeli jeszcze nie masz formalnie firmy, nie masz jeszcze działalności, dopiero zaczynasz, dopiero to są Twoje początki, to absolutnie od samego początku trzeba właśnie tak do tych pieniędzy firmowych podchodzić.
I absolutnie od samego początku gorąco Cię zachęcam do tego, żebyś tą poduszkę finansową sobie gromadziła, bo my wielokrotnie nie doceniamy magii odkładania małych kwot. Ja na ten moment mam poduszkę finansową i prywatną, i firmową, i uwierz mi, to daje ogromne, ale to ogromne poczucie spokoju, bo wiem, że cokolwiek by się stało ze mną, a ja jestem jakby głównym po prostu trzonem tej firmy, to moja firma przetrwa spokojnie ponad rok. A uwierz mi, że koszty w mojej firmie są teraz bardzo, bardzo duże. I co ważne – ja nie miałam tej ogromnej poduszki od samego początku, ja ją systematycznie odkładałam, odkładałam, budowałam, budowałam, budowałam i odkąd w ogóle dowiedziałam się o czymś takim, jak poduszka finansowa i dowiedziałam się o tym, że to daje po prostu poczucie spokoju, stabilizuje sytuację i zarówno ta poduszka firmowa, żeby firma była stabilna, jak i ta poduszka prywatna, która właśnie też jest na awaryjne sytuacje. I w życiu prywatnym awaryjną sytuacją nie jest to, że chcemy nagle mieć nowe meble do kuchni – nie.
Sytuacją awaryjną jest to, że na przykład sąsiad nas zalał, jeżeli mieszkamy w bloku, my się tego nie spodziewałyśmy i nagle po prostu trzeba skądś wyczarować pieniądze na to. I wtedy właśnie wjeżdża poduszka, tak. Więc żebyś miała świadomość, jak to działa. Nawet jeżeli teraz jesteś w stanie odłożyć dziesięć złotych, tak, albo pięćdziesiąt złotych miesięcznie, to zobacz, za dziesięć miesięcy odkładając pięćdziesiąt złotych miesięcznie, będziesz już miała pięćset złotych, a za to w sytuacji awaryjnej, chociażby będziesz mogła mieć opłacany abonament Adobe na kilka miesięcy. I to już jest bardzo dużo, bo nie będziesz się musiała tym martwić.
Niestety bardzo wiele firm pada właśnie przez to, że nie zarządza finansami odpowiednio, nie ma tego zabezpieczenia. I to jest bardzo ważne, żeby pomyśleć o tym już dziś, kiedy jest dobrze, kiedy budujemy tę naszą firmę, kiedy mamy z czego odłożyć. Bo to się samo nie zrobi. I na początku ta poduszka będzie takim małym „jasieczkiem”, ale takim w ogóle chudziutkim, takim, że jakbyś się chciała na nim położyć, to po prostu, no będzie niewygodnie. Ale z czasem, kiedy będziesz tam odrzucała tych piórek, czyli dorzucała tych pieniędzy, to ten „jasieczek” będzie coraz bardziej pokaźny, taki coraz bardziej pękaty, aż w końcu po prostu będzie dawał Ci takie poczucie bezpieczeństwa, będziesz mogła się na nim tak wygodnie położyć. Więc tu jest to niesamowicie ważne, że jeżeli jeszcze o ten obszar nie zadbałaś, to to jest moment, w którym trzeba to zrobić.
I mam nadzieję, że ten odcinek jakby tak popchnie Cię do tego, żebyś odłożyła już teraz, jak skończysz go słuchać, pierwsze dziesięć złotych do słoika, na tym słoiku napisz „poduszka finansowa firmowa”.
Leżeli jeszcze nie masz poduszki finansowej prywatnej, to zrób sobie drugi słoik „poduszka finansowa prywatna” i po prostu odkładaj, budują tę poduszkę, niech ona będzie. I czy nam się to podoba, czy nie, to żyjemy w świecie materii i trzeba dbać o te finanse, kiedy jest dobrze, żeby zabezpieczyć siebie i firmę na czasy, kiedy będzie gorzej. Bo możemy się na to buntować, możemy mówić, że jesteśmy artystkami i że pieniądze nie mają dla nas znaczenia, tylko ja zadam Ci takie pytanie – a jeżeli będziesz musiała zapłacić za dobrą rehabilitację swojego dziecka, jeżeli będziesz musiała wydać na jakiś lek, jeżeli będziesz musiała zrobić coś jeszcze dodatkowego, jakiś ośrodek, cokolwiek co będzie wymagało pieniędzy, to wtedy jak staniesz przed właścicielami tego ośrodka czy pójdziesz do apteki i powiesz, że jesteś artystką i Ty robisz zdjęcia, i niech oni w imię tego dadzą Ci leki dla Twojego dziecka czy dla Ciebie, no to ktoś na Ciebie spojrzy, jak będzie jakiś taki w miarę miły, to Cię nie wyśmieje, ale no sama rozumiesz tutaj jakby tę sytuację.
To tak nie działa. Potrzebujesz zadbać o finanse firmy, potrzebujesz zadbać o finanse swoje i dbaj o nie w momencie, kiedy jest dobrze, żebyś miała z czego czerpać, kiedy po prostu będzie źle. Więc to jest mega, mega ważne. Ja nie chcę Cię straszyć, nie chcę Ci jakby mówić, że: „O rany, rany! Potrzebujemy pieniędzy i bądźmy tutaj materialistami”. Absolutnie nie. Ja mówię Ci, jak jest. Daję Ci tutaj po prostu kawę na ławę, że jak nie będziesz miała pieniędzy, to – szczególnie jeżeli przyjdzie jakaś sytuacja zdrowotna, a w większości przypadków po prostu takie sytuacje nas zmiatają z planszy, no to nic nie zrobisz. Nic nie zrobisz.
Wiem z doświadczenia, bo tak, jak wiesz z pierwszego odcinka, tata jest w szpitalu. Ja wiem, jakie to są koszty. Mam sprawdzone koszty ośrodków rehabilitacyjnych – to są ogromne pieniądze. Więc jeżeli Ty chcesz jakby brać udział w tym, żeby te koszty pokrywać albo jesteś mamą, no i musisz pokryć koszty leczenia swojego dziecka, no to po prostu pieniądze będą Ci potrzebne. Więc jeżeli teraz jest nawet taki moment, w którym nie jesteś w stanie prowadzić tej firmy, to ją utrzymaj na powierzchni, a jak już trochę się sytuacja uspokoi, to wtedy będziesz działała dalej i po prostu zarabiała.
A jak sobie to później układać, będę mówiła w kolejnym odcinku, w którym będę mówiła o niezwykle też ważnym temacie, którym jest delegowanie. Więc już gorąco Cię zapraszam na ten odcinek, to będzie 124 odcinek i w nim dużo szerzej omówię Ci ten temat właśnie, jak działać w takim trybie, żeby jednak zarabiać. Tak, jeżeli tylko masz taką możliwość, bo niestety pieniądze są ważne. Ale tutaj po tym odcinku najbardziej zależy mi na tym, żebyś zrobiła te rzeczy, wdrożyła te rzeczy, o których mówiłam dzisiaj – czyli te upoważnienia, żebyś spisała te koszty, żebyś miała osobę odpowiedzialną, która będzie wiedziała, co robić w razie tak zwanego „wu”, no i żebyś zaczęła budować tę poduszkę finansową, bo ona jest niezwykle, niezwykle ważna. Ten odcinek miał Ci to uświadomić bardzo mocno.
Dziękuję Ci za ten wspólnie spędzony czas. Była kawa na ławę, było jak się zabezpieczyć finansowo – trochę siebie, ale przede wszystkim firmę.
No, ale jakby omówmy się, jeżeli to jest Twoja firma, a Ty jesteś przedsiębiorczynią, to w ten sposób też zabezpieczać siebie. Przypominam Ci, że to jest druga część. Jeżeli jeszcze nie słuchałaś pierwszej części, czyli odcinek 122, w którym mówiłam o organizacji firmy, czyli te pierwsze rzeczy, które trzeba zaopiekować, to posłuchaj. Link w notatkach do tego odcinka.
A już w kolejnym odcinku będziesz mogła posłuchać o delegowaniu.
Czyli co to delegowanie może Ci dać, jak może Ci pomóc w zabezpieczeniu firmy właśnie w takich awaryjnych sytuacjach, jeżeli zapowiada się Twoja po prostu dłuższa nieobecność. Linki będą oczywiście w opisie. A dziś to już koniec tego odcinka.
Ja wiem, że temat finansów jest mało seksi, ja wiem, że mało kto o nim mówi, no bo to jest taka… no taka rzeczywistość, taka, że lepiej udajmy, że nas to nie dotyczy, ale dotyczy Cię to mój droga.
Dotyczy to mnie, dotyczy to Ciebie. Ja dokładnie pamiętam, jak podejmowałam moją decyzję o właśnie zmianie mojego życia i nie miałam na rachunki. Pracowałam bardzo dużo, nie kupowałam sobie rzeczy, które były ponad stan. Ja wiem, co to znaczy nie mieć pieniędzy. Ja wiem, co to znaczy mieć długi, które trzeba spłacać. Ja naprawdę wiem, co to znaczy. Teraz jestem w takim, a nie innym momencie finansowym, bo ja to po prostu wypracowałam. Zabezpieczyłam siebie, zabezpieczyłam firmę. I Ty też możesz do tego dojść. Pamiętaj, że absolutnie nie jestem z żadnej bogatej rodziny. Jestem z normalnej, zwykłej rodziny robotniczej, rolniczej i ja też tego jakoś nie wyniosłam z domu na zasadzie takiej, że musimy być przedsiębiorcze, że musimy dbać o te finanse, że trzeba to zabezpieczać. Ja po prostu się tego nauczyłam.
Więc weź mnie za przykład, że jeżeli ja się nauczyłam, to Ty też możesz i zabezpiecz siebie, swoją firmę, swoją rodzinę, teraz kiedy jest dobrze.
Żeby w sytuacjach, kiedy będzie gorzej, żebyś po prostu mogła być spokojna. Żebyś nie musiała się martwić o pieniądze, tylko żebyś mogła zająć się tym, co będzie najważniejsze w tym momencie, czyli zadbaniem o siebie, zadbaniem o swoich bliskich, bo to będzie wtedy dla Ciebie priorytet. I spokojna głowa, zaopiekowana firma, to jest coś, co będzie Cię po prostu wtedy wspierało. Ściskam Cię bardzo mocno. Mam nadzieję, że ten odcinek był dla ciebie wartościowy. Mam nadzieję, że wprowadzisz to wszystko, o czym mówiłam.
I będzie mi niezmiernie miło, jeżeli podzielisz się informacją o tym podcaście z innymi.
Powiesz koleżance, udostępnisz informację na story, napiszesz post, napiszesz komentarz w aplikacji, w której słuchasz tego podcastu, dasz tam opinię, zostawisz gwiazdkę, zostawisz serduszku. To dla mnie bardzo dużo znaczy.
W ten sposób możesz mi pomóc dotrzeć z tym podcastem do jeszcze większej ilości osób, kobiet, które naprawdę potrzebują takiej wiedzy. My kobiety boimy się rozmawiać o pieniądzach, nie potrafimy rozmawiać o pieniądzach, a właśnie te pieniądze bardzo często sprawiają, że jesteśmy w dużej mierze ubezwłasnowolnione, a absolutnie nie może tak być.
Pamiętaj, że musisz dbać o swoje finanse, mieć swoje pieniądze i tutaj to, o czym mówiłam w dzisiejszym odcinku, może Ci pomóc. Więc jeżeli znasz kobietę, której ten podcast, ten odcinek czy jakikolwiek inny może pomóc, to po prostu podeślij jej informację o nim. Zrobisz coś dobrego dla mnie, a najprawdopodobniej też coś dobrego dla niej. A pamiętaj, że dobro wraca.
Ściskam i do usłyszenia w kolejnym odcinku, na który już serdecznie Cię zapraszam.
ODCINKI, O KTÓRYCH MÓWIĘ W CZASIE TEGO PODCASTU
✔ ODCINEK 122: Część 1. ORGANIZACJA
✔ ODCINEK 123: Część 2. FINANSE – SŁUCHASZ GO OBECNIE
✔ ODCINEK 124: Część 3.DELEGOWANIE
JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI
✔ FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB
✔ INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG
✔ STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA
✔ YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE
ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB. Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.
GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU
🎤 na moim kanale YouTube: BASIOLANDIA.YOUTUBE
🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES
🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY
🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie
Basiolandia 🌸
Jeśli szukasz inspiracji na wiosenne zdjęcia w plenerze znajdziesz w WIOSENNYM VIDEOEBOOKU
🌸 20 POMYSŁÓW NA WIOSENNE ZDJĘCIE W PLENERZE 🌸
KLIKNIJ TUTAJ
0 responses on "Odcinek 123. 3 obszary które musisz zabezpieczyć w biznesie na wypadek awaryjnych sytuacji. Część 2. FINANSE"