Odcinek 118. Jak zrobić KREATYWNE WIOSENNE ZDJĘCIE, kiedy za oknem zima?

Witam Cię w 118 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

Masz już dość ciemnej, szarej zimy, która od kilku miesięcy wita Cię za oknem?

Marzysz co tym, żeby wyruszyć w plener i hasać z aparatem w bujnych trawach i robić piękne wiosenne zdjęcie, a za oknem widzisz tylko śnieg i ziemię skutą lodem. 

MAM DLA CIEBIE ROZWIĄZANIE 😊

Zrób KREATYWNE WIOSENNE ZDJĘCIE W DOMU, tak w domu🌸

Przywołajmy wiosnę, może dzięki temu szybciej przyjdzie.

Jeśli chcesz dostać gotowy przepis na WIOSENNY PORTRET W KWIATACH, to zapraszam Cię do wysłuchania tego odcinka z filiżanką ulubionej herbaty.

Listen to “118 Jak zrobić kreatywne wiosenne zdjęcie, kiedy za oknem zima” on Spreaker.

 

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • jakie kreatywne zdjęcie możesz wykonać w domu,
  • czego będziesz POTRZEBOWAŁA, do wykonania kreatywnego zdjęcie,
  • jakie KWIATY WYBRAĆ i dlaczego, żeby pięknie wyglądały na zdjęciu,
  • jak zapewnić MODELCE KOMFORT podczas sesji,
  • jakiego OBIEKTYWU użyć do zrobienia kreatywnego portretu,
  • jak KROK PO KORKU, przeprowadzić taką sesję, żeby zrobić portret w kwiatach,
  • jak pracować ze światłem, podczas wykonywania zdjęcia,
  • do czego będzie przydatna blenda i czym możesz ją zastąpić,

 

 

Więcej inspiracji na wiosenne zdjęcia w plenerze znajdziesz w WIOSENNYM VIDEOEBOOKU
🌸 20 POMYSŁÓW NA WIOSENNE ZDJĘCIE W PLENERZE 🌸

➡️ KLIKNIJ TUTAJ⬅️

 

 

 

ZOBACZ MÓJ KREATYWNY WIOSENNY PORTRET JULKI.

 

BASIOLANDIA PHOTOGRAPHY, wiosenny portret, wiosenna sesja,

 

 

A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .

👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

 

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Dzień dobry! Witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu “Więcej niż fotografia”. Jeśli szukasz inspiracji, motywacji i wiedzy przekazanej w bardzo prosty sposób, to ten podcast jest właśnie dla ciebie. Ja jestem Basiolandia i jestem tutaj po to, żeby pokazać ci, że fotomarzenia się nie spełniają, fotomarzenia się spełnia. A ja w Akademii Magicznej Fotografii mogę ci w tym pomóc.

Za oknem jeszcze zima pełną parą, a twoje serce aż rwie się do tego, żeby już robić piękne, wiosenne zdjęcia. Doskonale cię rozumiem. Ja też już mam serdecznie dość tej zimy, szczególnie że kiedy nagrywam dla ciebie ten podcast, to u mnie za oknem jest jeszcze półtora metra śniegu, który będzie tutaj u mnie jeszcze przez długie tygodnie. Więc mogę na to narzekać, a mogę coś z tym zrobić i przywołać wiosnę właśnie takimi kreatywnymi działaniami.

Postanowiłam w tym dzisiejszym odcinku podzielić się z tobą takim przepisem, instrukcją, może cię też troszeczkę zmotywować do tego, żebyś wykonała taki kreatywny, wiosenny portret w domu. Absolutnie nie musisz mieć studia, nie musisz mieć specjalnego oświetlenia. Wystarczy ci okno, kilka rzeczy, o których ci tutaj powiem i zrobisz sama w domu piękny, kreatywny, wiosenny portret. No to myślę, że nie ma co przedłużać, jeżeli jesteś gotowa, to zaczynamy.

Zacznijmy od tego, czego będziesz potrzebowała, no bo musimy się tutaj przygotować. Będą działania, więc potrzebne nam są konkretne rzeczy.

1. Wiosenne kwiaty. Oczywiście nie znajdziesz ich teraz za oknem, nie pójdziesz do ogródka i nie nazrywasz. Będziesz musiała się udać do jakiejś szklarni, do jakiegoś sklepu ogrodniczego, bo jeżeli nawet u nas jest jeszcze zima za oknem, to tam już możemy kupić piękne, wiosenne kwiaty. Ja szczerze polecam, żeby wybrać bratki. Bratki to są kwiaty, które najwcześniej można kupić i są najbardziej wdzięczne. I też z perspektywy takiej ogrodniczej, jeżeli posadzimy je do doniczki, to one bardzo długo będą z nami. Szczerze powiedziawszy moje, posadzone w tamtym roku, których używałam właśnie do takiego kreatywnego, wiosennego portretu, były ze mną prawie że do późnej jesieni. A ja jestem zwolenniczką to, że jeżeli już coś kupimy, jeżeli kupimy jakąś roślinkę, no to żeby ona nie była tylko do zdjęć, tylko żeby później cieszyła nasze oko i była z nami jak najdłużej. Więc ja proponuję ci tutaj bratki. O co chodzi i dlaczego bratki? Potrzebujesz takie kwiaty, które będą niskie i które będą miały dużo kwiatostanów. Najlepiej jeżeli to będą takie małe kwiatuszki. A bratki mają takie małe kwiatuszki i jest ich dość sporo. I druga ważna sprawa – nie kupuj takich kwiatków, które będą już w dużych doniczkach. Takie już przygotowane, że tylko postawić i cieszyć oko nimi. Najlepiej kupić takie kwiatki, które są do rozsady. U mnie na przykład w Norwegii są w takich dziesięciopakach. Mamy 10 albo na przykład 6 sadzonek. One są po prostu w jednym takim paku i musimy sobie je przesadzić do jednej dużej doniczki. To się super sprawdzi właśnie przy robieniu takiego kreatywnego portretu, bo będziesz mogła sobie te kwiatuszki rozłożyć. A zaraz ci powiem, jak je będziemy rozkładać. Najważniejsze teraz, żebyś wiedziała, żeby nie kupować takiego jednego kwiatka w doniczce, tylko żeby kupić sobie rozsady. Ja w tamtym roku jak kupowałam i teraz, jak kupowałam kwiatki, to kupiłam takie 2 paletki, po 10 sztuk w każdej, czyli łącznie miałam 30 sadzonek. Tak że żebyś wiedziała orientacyjnie, ile jest ci ich po prostu potrzebnych. Czasem są większe, czasem są mniejsze. Musisz sama zobaczyć, jak będziesz je widziała na przykład w tym sklepie, to pomyśl sobie, ile tych kwiatów wypełniłoby ci pudełko, po zimowych butach kładąc, je na dnie tego pudełka jeden obok drugiego. Więc pierwsza sprawa – kwiatki. Mam nadzieję, że ci wyjaśniłam, czego masz szukać w sklepie ogrodniczym. I później, jak już skończysz te zdjęcia, pięknie wsadzisz je do doniczki, masz je na początku w domu czy tam w korytarzu, a później, jak już przyjdzie wiosna, wynosisz na podwórko, wynosisz przed dom i masz już piękne, już oswojone, udomowione kwiaty.

2. Kartonowe pudełko. I tak jak ci przed momentem wspominałam, znajdź sobie takie pudełko po butach, tylko takie bardziej po kozakach, które będzie takie dłuższe. Chodzi o to, żebyś była w stanie w tym pudełku, na środku wyciąć dziurę, do której zmieści się twarz, bo będziemy robić taki portret kreatywny, w którym będzie widoczna tylko twarz. I ona będzie cała obłożona w kwiatach. Jeżeli nie masz takiej bujnej wyobraźni, nie potrafisz sobie teraz tego wyobrazić, jak ja ci opowiadam, to zajrzyj sobie w notatki do tego odcinka, zobacz sobie na okładkę tego odcinka i tam zobaczysz zdjęcie, które ja wykonałam. Wtedy myślę, że dużo łatwiej będzie ci sobie wyobrażać to, o czym mówię. I z tym pudełkiem jest tak, że ono musi być niskie. Czyli na przykład jak mamy pudełko po butach, to ono ma ten dół i ma tę górę, czyli jest na przykład tym wieczkiem tego pudełka. No to możesz wykorzystać tę górę, bo będzie ci z nią wygodniej. Ważne, żeby to było niskie pudełko i żeby to było pudełko, w którym będziesz w stanie w środku wyciąć dziurę, w którą zmieści ci się twarz twoja bądź modelki, której będziesz robiła zdjęcia. I jeżeli masz takie pudełko, no to już masz drugi element potrzebny nam do tego kreatywnego zdjęcia.

3. Nożyczki do wycięcia dziury w tym pudełku. Taki protip dla ciebie – najpierw przetnij sobie nożem, a potem dopiero wycinaj nożyczkami, bo będzie ci dużo prościej.

4. Materiał do wyłożenia tego pudełka na przykład w kolorze kwiatów, które wybierzesz lub w kolorze liści, czyli po prostu zielony. Dlatego, bo jeżeli na przykład masz takie szalone pudełko, które będzie w środku różowe to, to ci będzie później przebijało się niepotrzebnie. A ja jestem zwolenniczką zrobienia wszystkiego wcześniej, a nie dłubania później w Lightroomie czy Photoshopie, bo uważam, że życie jest za krótkie, żeby spędzać je przed komputerem. Więc do wyłożenia tego pudełka jakiś materiał, jeżeli masz w takim szalonym kolorze to pudełko, jeżeli masz normalne takie szare, to nie musisz sobie tym głowy zawracać. Ale ja ci tutaj wspominam, żebyś wiedziała, że może ci się przydać.

5. Miękki kocyk do podłożenia pod to pudełko, żeby było wygodnie modelce. Chodzi o to, że modelka będzie się musiała położyć na ziemi i my to pudełko położymy jej na głowie, żeby ta twarz weszła do środka, więc czasem jest tak, że to uciska na klatkę piersiową, więc fajnie jest podłożyć jakiś kocyk, żeby nic nie uciskało. Modelce ma być wygodnie, bo wtedy będzie chętniej współpracowała.

6. Poduszka i kocyk, żeby po prostu położyć je na ziemi i na nim się modelka położy. Położy sobie wygodnie głowę na poduszce. Wygoda jest bardzo ważna.

7. Modelka, która się na tej ziemi położył, bo będzie ci ciężko zrobić samej sobie taki autoportret, no bo musisz się tymi kwiatkami obłożyć, musisz zrobić zdjęcie. Możesz próbować to robić na samowyzwalaczu, ale szczerze ci powiem, że lepiej sobie wziąć modelkę – czy to swoje dziecko, czy swoją siostrę, mamę, koleżankę – żeby ci do takiego zdjęcia zapozowała. Więc potrzebujesz cierpliwej modelki lub modela, którzy będą chcieli z tobą po prostu współpracować.

8. Aparatu. Ja robiłam akurat moje zdjęcie pięćdziesiątką ze względu na to, że było wystarczająco szeroko, żebym mogła zrobić to, co chce, a nie musiałam tak naprawdę być nad samą modelką albo robić tego z drabiny. Więc ja używałam obiektywu 50 milimetrów.

9. Duże okno, przy którym położy się modelka. Tutaj chodzi o to, żeby było dużo naturalnego światła od okna. Możesz to zrobić w ciągu dnia najlepiej. Jeżeli będziesz miała za mocne światło, to wtedy wystarczy, że przysuniesz delikatnie firankę, która zadziała troszeczkę jak blenda, więc to światło będzie bardziej miękkie. Jeżeli nie masz okna tak nisko, jeżeli nie masz takich okien do ziemi, jak ja mam na przykład w salonie, no to wiadomo, że wybierasz drzwi balkonowe i przy nich robisz to zdjęcie. Najważniejsze, żebyś miała dużo światła.

10. Blenda. Jeżeli nie masz blendy, no to możesz użyć białego, zwykłego materiału po drugiej stronie modelki. Czyli wyobraź sobie, że po prawej stronie masz to okno, więc po lewej stronie dajesz tę blendę, żeby to światło odbić, żeby po dwóch stronach twarz była podobnie doświetlona. Masz blendę, używasz blendy, nie masz blendy, to po prostu załóż biały koc, białe prześcieradło po drugiej stronie na jakieś krzesełko i będzie ok. To też ci fajnie odbije światło.

11. Chęć i cierpliwość, żeby takie zdjęcie zrobić, bo to jest tak naprawdę najważniejsze, żebyś ty się przy tym dobrze bawiła. Żebyś mogła uzyskać fajne efekty, to musisz mieć chęci i cierpliwość, bo trzeba będzie może nawet się trochę pobrudzić, bo jednak będziesz wyjmowała te kwiatki z doniczek, jednak będziesz je ustawiała, będziesz musiała się dogadać z modelką i tak dalej. Ale uważam, że takie kreatywne zabawy są bardzo potrzebne.

 

Jeżeli masz to wszystko, to możemy już przechodzić do działania, bo skompletowałaś wszystko. Zanim do tego przejdziemy, to przypominam, że bardzo czekam na twoją opinię na temat tego podcastu. Możesz ją napisać w aplikacji, w której słuchasz tego podcastu. Możesz zostawić gwiazdki. Możesz zostawić serduszka. Możesz na YouTubie, jeżeli tego słuchasz, zostawić komentarz, zostawić łapkę w górę. To jest dla mnie bardzo ważne i pomocne. Więc jeżeli jeszcze tego nie zrobiłaś, to zrób to teraz. Dla ciebie to jest jedno kliknięcie, napisanie dwóch zdań, jak ci się podobał odcinek, a dla mnie to jest ogromna pomoc w promowaniu tego podcastu, a moim celem jest to, żeby doszedł do jak najszerszego grona osób. Możesz mi w tym pomóc i będę ci mega za to wdzięczna jeżeli to zrobisz.

 

Wracamy do działania. Masz już te wszystkie rzeczy, o których ci powiedziałam w pierwszej części odcinka i teraz, co musisz zrobić krok po kroku?

Bierzesz ten karton i wycinasz w nim dziurę. Taką, żeby zmieściła się twarz modelki. Wycinasz, przymierzasz, wycinasz, przymierzasz. Jeżeli już masz to gotowe, to modelka kładzie się na ziemi, na tym kocyku, na tej poduszce, którą jej tam przygotowałaś przy tym oknie, o którym mówiłam. Pytasz modelkę czy jest jej wygodnie, bo to bardzo ważne i wtedy dajesz ten karton tak z góry, żebyś widziała tylko twarz, żebyś nie widziała uszu. Wyobraź sobie, że widzisz tylko twarz, nie widzisz uszu. Jak już to masz zrobione, widzisz, że tam nic nie uwiera, modelka mówi ci, że jest wygodnie i jest ok, no to wtedy wyjmujesz te kwiatki, które masz w tych pakach po 6 czy po 10, w zależności, jakie kupiłaś i układasz wokół głowy modelki. Układasz tak, żeby te kwiaty wypełniły cały ten kartonik, żeby wypełniły cały kadr. Jeżeli masz kwiaty jednego koloru, no to układasz sobie je jakkolwiek. Jeżeli masz kolorowe kwiaty, no to zwróć uwagę na to, żeby były fajnie rozmieszczone. To już pozostawiam twojej inwencji twórczej, w zależności, jakie sobie kupisz kwiaty. Układasz te kwiaty, sprawdzasz sobie, jak one wyglądają, patrząc sobie przez aparat, robisz to zdjęcie próbne, sprawdzasz oczywiście parametry czy nie za ciemno, czy nie za jasno, czy nie przepalone, czy kolory są ok. Robisz kolejne zdjęcie, możesz się pobawić w ten sposób, że przekładasz te kwiaty, że będą na przykład niebieskie u góry, fioletowe na dole albo żółte po prawej, fioletowe po lewej, albo wszędzie będzie kolorowo. No nie mogę ci powiedzieć, jak masz to zrobić, bo nie wiem, co sobie kupisz. Chociaż nawet bym chciała, to nie pomogę w tej kwestii. Więc robisz to zdjęcie i masz, i gotowe. Nic więcej tutaj nie trzeba. Oczywiście później siadasz do komputera, selekcja, wybierasz najpiękniejsze i gotowe. I taki piękny portret jest gotowy, i on absolutnie przywołuje wiosnę.

 

W notatkach do tego odcinka, na stronie akademiamagicznejfotografii.com w podcastach, w odcinku 118 możesz zobaczyć moje kreatywne zdjęcie wiosenne, mój kreatywny portret z Julką. Zapraszam cię do notatek do tego odcinka. Możesz sobie zobaczyć, jeżeli sobie tego oczyma wyobraźni nie wyobraziłaś w trakcie mojego opowiadania.

Jeżeli chcesz zobaczyć, jak proces powstawania tego zdjęcia wygląda na wideo instrukcji, to mam dla ciebie bardzo dobrą wiadomość, ponieważ już w marcu będzie premiera mojego nowego e-booka – czwartego – z serii „Czterech pór roku”. Jest już zima, jest już lato, jest już jesień i brakowało mi tylko wiosny. I ta wiosna będzie właśnie w tym roku miała swoją premierę. W tym e-booku, poza innymi przepięknymi, wiosennymi zdjęciami, inspiracjami, będzie też przepis na to kreatywne, wiosenne zdjęcie w domu. I tam będzie też wideo instrukcja, więc będziesz mogła zobaczyć krok po kroku, jak ja robię to zdjęcie. No i może to jeszcze bardziej cię zainspiruje do wykonania podobnego.

Jeżeli słuchasz tego odcinka jeszcze przed premierą wiosennego e-booka „20 pomysłów na wiosenne zdjęcia w plenerze”, to obserwuj mnie w moich social mediach, na Instagramie, na Facebooku. Znajdziesz mnie wszędzie jako Basiolandia Photography i tam będę o wszystkim na bieżąco informować. A jeżeli słuchasz go po premierze, to link do sklepu, gdzie będziesz mogła zakupić przepiękny, wiosenny e-book „20 pomysłów na wiosenne zdjęcia w plenerze”, będzie w notatkach do tego odcinka. Zapraszam cię serdecznie. Jeżeli nie znasz jeszcze innych moich e-booków, to też ci je gorąco polecam, bo tym e-bookiem wiosennym zamykam moją sagę, która mi się wymarzyła „Cztery pory roku z Basiolandią”. To są e-booki wypełnione inspiracją, konkretnymi pomysłami na zdjęcia, przydatnymi radami, które sprawdzą ci się w konkretnych porach roku. Więc ja tutaj już skaczę pod niebo z radości i ogromnie się cieszę, że ten projekt, który trwał u mnie 2 lata, teraz domykam tym czwartym e-bookiem. Więc brawo dla mnie. Mam nadzieję, że będzie ci się podobał. Mam nadzieję, że się w niego zaopatrzysz i będziesz z niego przede wszystkim korzystała, bo to jest dla mnie najważniejsze.

Pamiętaj, że jeżeli zrobisz zdjęcie zainspirowane którymkolwiek z e-booków, ale szczególnie w tym odcinku proszę cię o zrobienie zdjęcia zainspirowanego wiosennym e-bookiem, to koniecznie się nim pochwal, oznacz mnie na Instagramie. Napisz, że to jest właśnie zdjęcie inspirowane tym e-bookiem. Mnie to zawsze sprawia ogromną radość.

Dziękuję ci bardzo za ten dzisiejszy odcinek. Dziękuję ci bardzo za ten wspólnie spędzony czas. Pamiętaj, że czekam na twoje wiadomości. Pamiętaj, że możesz do mnie napisać. Pamiętaj, że z ogromną radością czytam wszystkie listy, wszystkie wiadomości, w których piszesz mi, gdzie słuchasz podcastu, co ci się najbardziej w nim podobało, bo to jest dla mnie taki dowód, że to, co robię, jest dla ciebie przydatne i ważne. A dzięki temu mam jeszcze więcej siły do działania i nagrywania kolejnych odcinków.

 

Ściskam cię bardzo mocno i do usłyszenia już w kolejnym odcinku.

 

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube: BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

Basiolandia 🌸

0 responses on "Odcinek 118. Jak zrobić KREATYWNE WIOSENNE ZDJĘCIE, kiedy za oknem zima?"

Leave a Message

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top