Odcinek 74. Jak przygotować się do sesji w kwiatach?

Witam Cię w 74 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

Sesja zdjęciowa w kwiatach to marzenie nie tylko Fotografki, ale i nie jednej Modelki. Magiczne kadry, którym towarzyszą kwiaty to obowiązkowa pozycja w portfolio. Wiosna i lato bardzo hojnie obsypują nas pięknymi, kolorowymi kwiatami, więc trzeba z tego korzystać. Ja uwielbiam robić sesje w kwitnących sadach, na ukwieconych łąkach i w parkach.

Na co zwrócić uwagę planując sesję zdjęciową w kwiatach? Jak przygotować się do niej, żeby wszystko poszło dobrze i sprawnie, żebyś była naprawdę z tej sesji zadowolona? Nie ma co ukrywać, że im lepiej się przygotujesz, tym będziesz sobie później pracowała na takiej sesji, co przełoży się na lepsze efekty. 

Jeżeli ta tematyka Cię interesuje, to nie pozostaje mi nic innego jak zaprosić Cię do wysłuchania tego odcinka!

Listen to “074. JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO SESJI W KWIATACH?” on Spreaker.

 

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • jak przygotować się do sesji w kwiatach,
  • dlaczego każdy kwiat ma inny potencjał,
  • co może być niebezpiecznego w sesji zdjęciowej w kwiatach,
  • dlaczego należy obserwować prognozy pogody planując sesję w kwiatach,
  • jak dobrać stylizację do kwiecistej sesji zdjęciowej.

Więcej inspiracji na wiosenne zdjęcia w plenerze znajdziesz w WIOSENNYM VIDEOEBOOKU
🌸 20 POMYSŁÓW NA WIOSENNE ZDJĘCIE W PLENERZE 🌸

➡️ KLIKNIJ TUTAJ⬅️

 

 

 

 

Koniecznie pochwal się swoim zdjęciem w kwiatach, jeśli ten odcinek Cię do takiego zdjęcia zainspiruje.

Oznacz mnie jak @basiolandia.photography i podaj hasztag #WIECEJNIZFOTOGRAFIApodcast, wtedy będę mogła odszukać Twoje zdjęcie.

 

A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .

👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

 

 

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Dzień dobry! Witam cię bardzo serdecznie w kolejnym odcinku podcastu Więcej Niż Fotografia.

Z tej strony Basiolandia. Dzisiaj będzie pięknie, dzisiaj będzie kolorowo, dzisiaj będzie pachnąco, dzisiaj będzie o kwiatach. Ja mam tak, że jak myślę o kwiatach, to od razu robi mi się tak na sercu cieplej. Kwiaty kojarzą mi się z wiosną, z latem, z tym, że u mnie jest jasno, że to jest ta jaśniejsza część roku – bo jeżeli nie wiesz, to ci teraz podpowiem, że mieszkam w Norwegii i mam jedną część roku trochę ciemniejszą, a drugą część roku jaśniejszą. I kwiaty kojarzą mi się z tą jaśniejszą, przyjemniejszą, cieplejszą połową roku, która właśnie jest, co mnie niezmiernie cieszy.

 

Postanowiłam, podzielić się dzisiaj z tobą kilkoma przydatnymi radami, jak się przygotować do takiej sesji, właśnie pełnej kwiatów, w kwiatach.

Nazwij to jak chcesz, wiadomo, o co chodzi. Chodzi o to, żeby było pięknie, wiosennie, pachnąco i kojąco dla oka i dla duszy. Jeżeli taka tematyka cię interesuje, jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie mam dla ciebie podpowiedzi, odnośnie właśnie przygotowania się do sesji czy to wiosennej, czy to letniej, czy to jesiennej – nie ważna jest pora roku, ważne, że są kwiaty. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, to weź sobie teraz filiżankę ulubionej herbaty, może być z jakichś kwiatów, na przykład lipowa. Ja bardzo lubię herbatę z lipy i zapraszam cię do wysłuchania dzisiejszego odcinka.

Trzeba przyznać, że w tym roku wiosna i kwiaty troszeczkę przyszły z opóźnieniem, przynajmniej u mnie.

Nie wiem, jak u ciebie, ale u mnie – tak jak sobie obserwuję – to w porównaniu z poprzednim rokiem, jest jakieś 2 – 3 tygodnie przesunięcia w czasie. Nagrywam dla ciebie ten odcinek końcówką maja, więc pamiętam, że w tamtym roku, końcówką maja, były już u mnie bzy, a w tym roku tych bzów jeszcze nie ma. To wszystko w matce naturze, tak się w tym roku poukładało i trzeba to zaakceptować.

Ja osobiście uwielbiam, kiedy po długiej zimie, która w tym roku też była bardzo intensywna, w końcu znika śnieg i w jego miejscu, pojawia się trawa i mnóstwo kolorowych kwiatów.

Nie ważne czy to są kwiaty na drzewach, czy to są kwiaty na krzewach, czy to są takie zwykłe kwiaty, rosnące na ziemi, to każdy z nich, sprawia mi ogrom radości. Nawet zauważam u siebie, że w tym roku, po tej długiej i ciężkiej zimie bardzo było mi to potrzebne. Teraz, jak widzę jakiś kwiat, to od razu pojawia się na mojej twarzy uśmiech, więc postanowiłam sobie w tym roku, maksymalnie te kwiaty wykorzystać na sesjach zdjęciowych. Postanowiłam sobie, że będę polować na takie kwiaty, których w poprzednich latach jeszcze na moich sesjach zdjęciowych nie uchwyciłam.

Na ten moment, mogę ci się już pochwalić, że po raz pierwszy od wielu lat – bo mieszkam w Norwegii już ponad 10 lat – zrobiłam sesje zdjęciowe w magnoliach.

Tak! W magnoliach, w Norwegii! Też wydawało mi się to graniczące z cudem, ale postanowiłam, zrobiłam dobry plan, znalazłam, działałam w przyśpieszonym tempie, bo trzeba było trochę walczyć z pogodą, gdyż zapowiadały się intensywne opady deszczu, a magnolia jest dość czuła na takie opady, ale zrobiłam to. Mam przepiękne sesje zrobione w magnoliach i już częściowo się nimi podzieliłam na moim Instagramie, a częściowo będę się nimi dzielić, więc zapraszam cię. Jeżeli jeszcze mnie nie obserwujesz na Instagramie. Znajdź tam Basiolandia Photography i zaobserwuj, wtedy żadne magnoliowe i inne kwieciste, kolorowe zdjęcie cię nie ominie.

W dzisiejszym odcinku, chciałabym podzielić się z tobą kilkoma podpowiedziami, kilkoma moimi tipami, jak się przygotować na taką sesję.

Na co zwrócić uwagę, jak w ogóle nastawić się do tego, żeby wszystko poszło dobrze, sprawnie, żebyś była naprawdę z tej sesji zadowolona. Im lepiej się przygotujesz, tym będziesz sobie później pracowała na takiej sesji, co przełoży się na lepsze efekty.

Po pierwsze, być może cię zaskoczę, ale chciałabym właśnie od tego zacząć.

Zanim zaprosisz modelkę, zaprosisz rodzinę, zaprosisz swoich tak naprawdę klientów na sesję, w jakimś miejscu, gdzie są na przykład kwiaty – czy to jest bez, czy to są sady, na przykład gdzie kwitną pięknie jabłonie, czy to chociażby nawet jest magnolia – to najpierw zapytaj, czy któryś z członków rodziny, czy twoja modelka, czy nikt nie jest uczulony, czy ktoś nie ma alergii na jakieś pyłki, na jakiś konkretny rodzaj drzewa, które pyli w danym okresie. Żeby nie doszło do takiej sytuacji, że przyjedziesz w piękne miejsce, będziesz miała cudowny plan na sesję, a okaże się, że modelka lub model, zaczną po prostu kichać albo zaczną im łzawić oczy. To przekreśla ci ten wspaniały plan, bo jeżeli modelka, nie będzie się czuła dobrze, no to fajnych zdjęć nie zrobisz. To jest istotna sprawa, więc pamiętaj o takich rzeczach, bardzo popularnych w dzisiejszych czasach, jak alergie. Zawsze planując sesję właśnie w takim miejscu, gdzie ma być kwieciście, pięknie – zapytaj czy modelka, model, nie mają na coś alergii. To jest pierwsza sprawa, od której chciałam zacząć.

Zanim w ogóle pomyślisz o sesji, zanim w ogóle zaprosisz modelkę, modela, to zaplanuj sobie, co ty chcesz w ogóle zrobić, jakie kadry chcesz zrobić.

Czy to ma być zdjęcie, na którym twoja modelka na tym zdjęciu, ma stać, czy ma siedzieć, czy ma na przykład leżeć, bo to ty musisz wiedzieć, jak to będzie wyglądało, więc zanim cokolwiek – zaplanuj sobie. Mi bardzo pomaga rozrysowywanie sobie na kartce, co się ma zadziać na tej sesji, jakie kadry chciałabyś zrobić. Pamiętaj o tym, że każdy kwiat ma inny potencjał. Inaczej będziesz pracowała na przykład z kwiatami, które są na drzewach, bo one są wysoko. Inaczej będziesz pracowała z kwiatami, które są na krzewach, bo one są w miarę nisko, a inaczej będziesz pracowała z kwiatami, które są malusieńkie i rosną kilka centymetrów nad ziemią. W zależności od kwiatka musisz dopasować swoją koncepcję.

Kolejna ważna kwestia, to to, żebyś sprawdziła wcześniej, kiedy dany kwiatek, dane drzewo, dany krzew kwitnie.

Możesz to zrobić na 2 sposoby:

-możesz sobie w tym roku już zapisywać, kiedy, co kwitnie i zostawić sobie to na kolejny rok

-możesz też jeździć w dane miejsce i obserwować, na jakim etapie rozkwitu, wzrostu jest dana roślina. Jeżeli chodzi na przykład o drzewa, to odwiedzaj te sady i zobacz czy tamte pączki z kwiatuszkami jeszcze są tak bardzo zamknięte, czy już coś tam się przebija. Czy już widać, że to są po prostu ostatnie godziny, ostatnie dni i ten sad po prostu wybuchnie burzą przecudownych kwiatów, więc musisz to obserwować.

Niektóre kwiatki są takie, że jednego dnia są i jest przepięknie, kolejnego dnia przyjdzie burza, deszcz.

To jest właśnie kolejny punkt, żeby sobie obserwować warunki atmosferyczne, jakie mają być w danym tygodniu. Obserwuj prognozy pogody czy na przykład dzisiaj ten sad już pięknie wygląda, możesz sobie z niego śmiało korzystać, a na jutro i kolejny tydzień zapowiadane są intensywne opady deszczu, jakiś grad może się też przetoczyć, czy jakaś burza. Musisz brać pod uwagę to, że po tych pięknych kwiatach nie za wiele zostanie, a jeżeli zostanie, to one będą już takie poniszczone, takie, jak po deszczu i po burzy – to nie zawsze wygląda dobrze. Pamiętaj o tym, żeby sprawdzać prognozy pogody, bo kwiaty są bardzo delikatne. Nie wszystkie odmiany, ale mimo wszystko kwiaty są bardziej delikatne, niż powiedzmy drzewa, które mają liście. Kwiatek a liść, to jest inna wrażliwość na warunki atmosferyczne. Już nie mówię o takich rzeczach, których żadnemu sadownikowi nie życzę, takich jak mróz, że nagle przyjdzie mróz i pąki poopadają, bo wtedy to jest tragedia. Mocno trzymam kciuki, żeby nic takiego się nikomu nie zadziało.

Wypatrz sobie takie miejsce wcześniej, zapytaj – ważna sprawa – o zgodę właścicieli.

Ja o zgodach na robienie zdjęć w różnych miejscach już mówiłam w poprzednich odcinkach podcastu, więc nie będę tutaj tego bardziej omawiać, ale trzeba pamiętać, że zawsze należy pytać o zgodę. Proponuje ci, zrobić to tak: wiesz, że chcesz zrobić sesję w sadzie – super, jest pomysł. Wiesz, jakie chciałabyś tam zrobić kadry – fajnie, masz to powiedzmy zapisane, naszkicowane. Wtedy jeździsz i szukasz takiego sadu i widzisz, że Pan Zygmunt ma taki sad. Widzisz, że ten sad już jest taki na wpół do rozkwitnięcia. To, co robisz? Idziesz do Pana Zygmunta i mówisz: „Panie Zygmuncie, ja jestem Basia, jestem fotografką i bardzo, ale to bardzo chciałabym zrobić zdjęcie u Pana w sadzie. Czy Pan się zgadza? Czy przypadkiem ten sad nie był opryskiwany w ostatnim czasie” – to też jest istotne dla ciebie. I wtedy, jak Pan Zygmunt się zgodzi, to wtedy wiesz, że masz miejscówkę. Ustalasz wszystko i wiesz, że masz gdzie przyjechać, wiesz, kiedy możesz przyjechać i tak dalej. To jest mega ważne, żeby to mieć ustalone.

Przechodzimy do kolejnego punktu i ten punkt będzie się wiązał bezpośrednio z tym, że planujesz na przykład w tym sadzie sesję z klientami.

Przyjmijmy, że chcesz tam zawieźć klientów, bo widzisz, że są super warunki. Bezwzględnie pamiętaj o tym, że zanim będziesz chciała tam pojechać z klientami, żebyś zrobiła tam sesję próbną, żeby dokładnie wypróbować, o jakiej godzinie, w jakim miejscu, z jakiej perspektywy zrobienie tych zdjęć będzie wyglądało najkorzystniej. To będzie się przekładało bezpośrednio na to, że jak już przyjedziesz z klientami, to zrobisz zdjęcia i wtedy wszystko będzie super.

Kolejna kwesta, to dobór stroju, bo jednak kwiaty są takie subtelne, delikatne.

Chyba, że mówimy o jakichś egzotycznych kaktusach albo o wielkich krzewach agresywnych, ale raczej w tej szerokości geograficznej, w której mieszkamy, takowych nie ma. Więc przyjmijmy, że nastawiamy się na takie bardziej delikatne, zwiewne kwiaty. Bardzo istotne jest to, żeby dopasować strój naszych modeli, do tych kwiatów. Czyli dopasować fason, dopasować kolor, żeby to wszystko pięknie wyglądało. Żeby nie było sytuacji, że zabieramy kogoś do sadu pięknego, kwitnącego takim delikatnym, pudrowym różem bądź kremowymi kwiatuszkami, których jest miliony dookoła, zabierzemy dziecko w dresie, takim z napisem Psi Patrol albo coś takiego. To nie będzie dobrze wyglądało i to tak trochę, jak moja babcia mówi: „Garbaty do ściany”. Nie mam nic do garbatych osób, ale samo porównanie mojej babci jest tutaj najbardziej trafne.

Kolejna kwestia jest taka, żeby nie niszczyć kwiatów podczas sesji.

Jest takie piękne miejsce, które jest taką alejką z – to są bodajże wiśnie, które tak pięknie, różowo kwitną. Ja mam nawet moje zdjęcie na Instagramie z Julinką w tych wiśniach, możesz sobie tam zerknąć. One są przecudne. To jest miejsce ogólnodostępne, naprawdę bardzo, bardzo ładne te wiśnie, krótko, ale intensywnie kwitną. Ja byłam tam na sesji, oczywiście z Julinką, wszystko przygotowane, odpowiednia sukienka, moja sukienka i tak dalej. Szłyśmy sobie tą alejką, te gałązki są dość wysoko, bo to są takie drzewa, że jest pieniek, a u góry jest ta piękna kuleczka z kwiatami. Idąc z Julinką, widziałam nie jedną osobę, która idzie sobie na spacerze, urywa sobie gałązkę, robi zdjęcie i potem ta gałązka ląduje na ziemi. To dla mnie totalny bezsens.

Jeżeli już urywasz tą gałązkę, to już weź ją chociażby do domu, włóż ją do flakonu i niech ona pocieszy twoje oczy jeszcze przynajmniej przez 2 dni.

Co było efektem tego? Szłam sobie z Julinką i ona zbierała te gałązki. Jedyne zdjęcia, które mamy zrobione z urwanymi gałązkami tam, to są właśnie gałązki, które ona znalazła na ziemi. Dla mnie totalny bezsens, totalne nieszanowanie natury przez człowieka. To też nie jest tak, że nigdy w życiu nie możesz zerwać żadnej gałązki bzu czy żadnej gałązki z jakiegoś kwitnącego krzewu. Oczywiście, że możesz. To jest też tak, że rośliny się przycina. Jeżeli masz w swoim ogródku, to jest to twoja własność i masz do tego święte prawo. Ja mówię tylko o takim bezmyślnym zrywaniu, wyrzucaniu i nie korzystaniu z tego.

Chciałabym cię na to uczulić i bardzo, bardzo cię proszę, żebyś tego nie robiła.

Jeżeli jesteś w sadzie, bo sady są miejscem, które nie są dekoracyjną przestrzenią, tylko są przestrzenią, w której uprawia się owoce, więc tam to już w ogóle zapomnij o jakimś łamaniu gałązek. Szczególnie, jeżeli korzystasz z takiej przestrzeni gościnnie. Powiem ci, że jak ja bym wpuściła kogoś do mojego sadu, to nawet nie tyle, że byłabym smutna, że ktoś mi te drzewa poniszczył, tylko byłabym wściekła. To jest drzewo, które jest posadzone i zaopiekowane po to, żeby dało nam owoce, a nie po to, żeby ktoś przyszedł, zerwał gałązkę, zrobił zdjęcie i wyrzucił.

Także pamiętaj o tym zawsze, żeby szanować przestrzeń i rośliny i to wszystko, co ktoś nam udostępnia.

Ja jestem przekonana, że jeżeli to wszystko, co ja tutaj dzisiaj do ciebie powiedziałam, wprowadzisz w czyn, przygotujesz się do tej sesji, przemyślisz sobie to wszystko, sprawdzisz sobie to wszystko, zrobisz sesję próbną, dobierzesz odpowiednią stylizację, to zrobisz przepiękne zdjęcia w takiej kwiecistej oprawie.

 Mam nadzieję, że go wykorzystasz moje porady i zrobisz super zdjęcia w kwiatach, będę ci bardzo wdzięczna, jeżeli mnie oznaczysz czy to na swoim story, czy to w swoim poście, bo będę bardzo ciekawa, jak wykorzystałaś te moje podpowiedzi i chętnie zobaczę twoje zdjęcia. To jest bardzo ważne, żebym wiedziała, że wysłuchałaś tego podcastu, wprowadziłaś wiedzę, którą podczas słuchania tego podcastu zdobyłaś i powstało przepiękne zdjęcie w sadzie albo przepiękne zdjęcie w bzach. Także będę je chętnie oglądać i będę bardzo szczęśliwa, jeżeli podzielisz się informacją o tym podcaście z innymi, bo zawsze fajnie jest wiedzieć, że ty go posłuchałaś, ale też fajnie jest wiedzieć, że ktoś inny też miał szansę, czegoś fajnego się dowiedzieć i zrobić taki, chociaż malusieńki krok, w kierunku spełniania swoich foto marzeń. Moją taką małą osobistą misją Akademii Magicznej Fotografii jest to, żeby do jak największej liczby osób, doszła taka informacja, że foto marzenia się nie spełniają, foto marzenia się spełnia i wszystko jest w naszych rękach. Jeżeli my zaczniemy pracować nad naszą fotografią i jeżeli się zaczniemy rozwijać w tym kierunku, jeżeli będziemy praktykować, jeżeli będziemy wyciągać wnioski z naszej pracy, to to wszystko pójdzie w dobrym kierunku. Także ja proszę cię o to, żebyś się podzieliła tym podcastem. Być może pomożesz komuś w wyruszeniu w jego fotograficzną drogę. Jeżeli sama korzystasz z tego podcastu i bierzesz z niego, co najlepsze, dla siebie, to podziel się informacją o nim.

Ściskam cię bardzo mocno, przesyłam ci ogrom buziaków i do usłyszenia już za tydzień.

Basiolandia🌸

 

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

0 responses on "Odcinek 74. Jak przygotować się do sesji w kwiatach?"

Leave a Message

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top