ODCINEK 58. Jak zarabiać legalnie na fotografii bez zakładania firmy. Rozmowa z Izabelą Czaplewską.

Witam Cię w 58 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę z fotografią, zazwyczaj zaczyna się od pasji, a z czasem ta pasja może się przerodzić w zawód.

Na początku robimy bezpłatne sesje projektowe, ale w pewnym momencie nadchodzi moment, kiedy zaczynamy mieć pierwsze płatne zlecania.

I wtedy pojawia się pytania: I CO TERAZ, MAM ZAKŁADAĆ FIRMĘ, ale to przecież są koszty, a ja nie mam pewności, że będę miała Klientów”?

Nie musisz tego robić, jeśli mieszkasz w Polsce, to możesz zacząć ZARABIAĆ LEGALNIE NA FOTOGRAFII, BEZ ZAKŁADANIA FIRMY, rozpoczynając DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANĄ.

Dziś zaprosiłam do mojego podcastu osobą, która jest specjalistką w tej dziedzinie, czyli Izabelę Czaplewską, z którą porozmawiam właśnie o takiej formie działalności.

Iza na co dzień wyjaśnia finanse i księgowość prosto i na luzie.

Pomaga przedsiębiorcom wystartować z biznesem za pomocą działalności nierejestrowanej lub gospodarczej.
Uczy również jak ułożyć finanse w firmie.

 

Listen to “058. JAK MOZNA ZARABIAC NA FOTOGRAFII BEZ ZAKADANIA FIRMY. ROZMOWA Z IZABELA CZAPLEWSKA” on Spreaker.

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

 • co zrobić, by zarabiać na fotografii LEGALNIE, bez zakładanie firmy,
 • co to jest DZIAŁALNOŚĆ NIEREJESTROWANA,
 • KTO może skorzystać z działalność nierejestrowanej,
 • kiedy NIE ŁAPIESZ SIĘ na możliwość skorzystania z działalności nierejestrowanej,
 • jakie dodatkowe WARUNKI musisz spełnić, by móc zarabiać na podstawie działalności nierejestrowanej,
 • czy prowadząc działalność nierejestrowaną możesz wystawiać FAKTURY swoim klientom,
 • czy muszę mieć KASĘ FISKALNĄ prowadząc działalność nierejestrowaną,
 • jak mam OBOWIĄZKI prowadząc działalność nierejestrowaną,
 • co zmieniło się w zakresie umów o dzieło i co ma do tego ZUS.

PRZYDATNE LINKI wspomniane w dzisiejszym odcinku:

Tu znajdziesz link do wspomnianej instrukcji jak zgłosić umowę o dzieło do ZUS  >>>INSTRUKCJA JAK ZGŁOSIĆ UMOWĘ O DZIEŁO<<<
Jeśli jesteś zainteresowana tematem działalności nierejestrowanej, zapraszam Cię do Izy >>>TUTAJ<<<
E-book Izy, w którym znajdziesz wszystkie informacje związane z działalnością nierejestrowaną znajdziesz >>>TUTAJ<<<

Daj znać w komentarzu, czy po tym odcinku temat działalności nierejestrowanej został odczarowany i wiesz już, jak możesz legalnie zarabiać na fotografii bez zakładania firmy!

PS Koniecznie po wysłuchaniu tego odcinka odwiedź Izę na Instagramie, zostawiając jej masę serduszek i pozytywnej energii! 😊

A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .

👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

 

 

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

 

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

 

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Dzień dobry, witam Cię w kolejnym odcinku Podcastu Więcej Niż Fotografia. Mam nadzieję, że wchodzisz w ten tydzień z pozytywną energią.

Mam dla Ciebie na ten moment informację. Postanowiłam, że w moim Podcaście zrobię nowy cykl, w którym będę zapraszać ekspertki i ekspertów i będę rozmawiać z nimi na przeróżne tematy.

Dziś zapraszam Cię na pierwszy odcinek z tej serii z Izabelą Czaplewską – specjalistką od spraw księgowości i finansów.

Porozmawiam z Izą, na temat jak można zarabiać na fotografii bez zakładania firmy. To jest temat, który jestem przekonana, przyda się wielu osobom, którym zaczynają swoją przygodę z fotografią i nie chcą pakować się w koszty. Okazuje się, że zakładanie firmy nie jest potrzebne, bo jest takie zagadnienie jak działalność nierejestrowana, o której dzisiaj szerzej porozmawiam z Izą. Iza dzieli się w tym odcinku nowinkami, które zaczynały się w Polskim ZUSie, jako fotografki i fotografowie, na terenie Polski. Filiżanka ulubionej herbaty i zapraszam Cię do słuchania.

Basia: Witam serdecznie mojego gościa specjalnego, dzisiaj moim gościem jest Izabela Czaplewska, czyli specjalistka od Księgowości i Finansów z Wyjaśniam Finanse.

Iza: Cześć Basiu, cześć wszystkim, jestem Iza Czaplewska i wyjaśniam finanse prosto i na luzie. Zajmuje się Księgowością oraz finansami w firmie. Pomagam przedsiębiorcom wystartować z biznesem za pomocą działalności gospodarczej i nierejestrowanej oraz pomagam przedsiębiorcom ułożyć finanse w firmie, która już działa. Wszystko to robię na moim Instagramie i na moim blogu. Tam mnie znajdziecie. A dzisiaj będę z Basią rozmawiać o działalności nierejestrowanej. 

Basia: Dokładnie tak. Dzisiaj będziemy sobie rozmawiać o takim temacie, który brzmi dość tajemniczo, czyli działalność nierejestrowana. Ale żeby jeszcze bardziej rozjaśnić to wszystkim, którzy niekoniecznie wiedzą o finansach, lub rachunkowości… Iza wszystko wyjaśni nam za chwilę. Porozmawiamy o tym, czy można zarabiać na fotografii legalnie, bez zakładania firmy. Ponieważ wiadomo, że taka przygoda fotograficzna zaczyna się w ten sposób, że nasza fotografia jest naszą pasją, a później z biegiem czasu, kiedy się rozwijamy, myślimy sobie o tym, że dajnie byłoby na tym coś tam sobie zarobić, pojawiają się pierwsi klienci i teraz Iza nam wyjaśni, jak można w legalny sposób, bez zakładania firmy na tej fotografii lub innej artystycznej działalności zarobić. Powiedz nam, proszę Izo, co możemy zrobić jeśli mamy już umiejętności, jacyś klienci się do nas dobijają, jak zarobić legalnie?

Iza: Nawet nie musicie mieć Klientów. Działalność nierejestrowana jest o tyle fajnym tworem, który istnieje od 2018 roku, że pozwala zarabiać w legalny sposób, bez zakładania firmy. Czyli nie musimy nigdzie zgłaszać tego, że chcemy zarabiać. Możemy zacząć bez tej działalności. Jest to idealny sposób do tego, by rozwijać swoją markę, swój biznes. Jeśli masz pomysł, żeby zacząć zarabiać na fotografii, możesz zacząć od teraz, próbować trafić do pierwszych klientów, jednocześnie działając w ramach działalności nierejestrowanej. Bez zakładania firmy oferować im swoje usługi. Na czym to polega? Działalność nierejestrowana pozwala zarabianie do połowy minimalnego miesięcznego wynagrodzenia za pracę w Polsce. Czyli przychód z tej działalności nie może przekroczyć w 2021 roku 1400 złotych. 

Basia: Czyli ta kwota się zmienia co roku? To jest dedykowana kwota do roku.

Iza: Jest to stan faktyczny na rok 2021, pamiętajcie, że przepisy w Polsce zmieniają się błyskawicznie, więc umówmy się, że jest to stan na styczeń 2021 roku. Limit przychodów jest ściśle związany z minimalnym wynagrodzeniem w Polsce, a ono wzrasta z roku na rok. W kolejnym roku prawdopodobnie limit będzie większy. O co chodzi z tym przychodem? Przychód to jest cała kasa, która do Was wpływa, niepomniejszona o koszty. Czyli jeśli Klient płaci Wam za sesję 100 zł, a kosztem odbitek i albumu jest 20 zł, to przychodem, będzie 100 zł, a nie 80 zł. Nie możecie go pomniejszyć o koszty. Dochód jest przychód pomniejszony o koszty. Czyli w tym przypadki 80 zł. Od dochodu dopiero odprowadza się podatek. Działalność nierejestrowaną polega na tym, że nie rejestrujemy swojej działalności, nie zgłaszamy jej do Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej, ale i tak ujawniamy swoje dochody. W ciągu roku nigdzie tego nie zgłaszamy, nie informujemy. Ale w przyszłym roku, gdy będziemy, rozliczyć się w deklaracji PIT to wykazujemy te nasze przychody z działalności nierejestrowanej, odejmujemy od nich koszty, wychodzi nam dochód i od tego dochodu odprowadzamy podatek dochodowy. 

Basia: Czyli ja jestem Basia. Pomyślałam w styczniu 2021 roku, że chce się zająć fotografią i ja nie muszę tego nigdzie zgłaszać. Postanawiam sobie dzisiaj, nic nie zgłaszam i jedyne, o czym muszę pamiętać, to cała kwota, która do mnie przyjdzie, nie przekroczy mi 1400 zł miesięcznie. Przez cały rok pracuje, mam Klientów. Istotne jest chyba to, że nie mogę zarobić 1000 zł w jednym miesiącu a w kolejnym 1800 zł, bo 400 zł zostało mi z poprzedniego?

Iza: Absolutnie nie. Limit jest miesięczny.

Basia: Czyli muszę pamiętać, że ten miesiąc to jest mój limit i jeżeli przyjedzie do mnie Klient na 6 sesję, to mu powiem, że trzeba poczekać, bo przekroczę limit, spotkajmy się w kolejnym miesiącu. Co wydarzy się, gdy ja 1400 zł przekroczyła w danym miesiącu? Dlaczego jest taka granica?

Iza: Po przekroczeniu tej granicy, mamy obowiązek zarejestrowania działalności gospodarczej w ciągu 7 dni. Przy czym, nawet jeśli tego nie zrobisz, to już automatycznie stajesz się tym przedsiębiorcą według prawa. Mogą rosnąć Ci się zaległości. Bo ZUS może uznać, że stajesz się przedsiębiorcą i naliczać Ci składki. Warto tego przestrzegać. To, że uznacie, że mmmm nie zarejestruje firmy, nikt tego nie zobaczy, to może się okazać, że w razie kontroli zostaniecie potraktowani jako przedsiębiorcy. Chciałabym jeszcze zaznaczyć, bo to jest ważne, że jeśli mowa o przychodzi w działalności nierejestrowanej, to mowa o przychodzie należnym. Czyli nawet jeśli klient Wam nie zapłaci za usługę w danym miesiącu, ale została podpisana umowa, wystawiona faktura vat, jest dokument potwierdzający to, że taka transakcja miała miejsce. Nawet jeśli nie otrzymacie tej kwoty, to ona już się Wam wlicza do przychodu. Nie masz tych pieniędzy na koncie, ale mimo to musisz je wpisać do przychodu. 

Jeszcze szybko opowiem Ci Basiu, kto może z tej działalności nierejestrowane skorzystać. Mówimy o działalności nierejestrowanej w kontekście fotografów. Trzeba analizować działalność nierejestrowaną pod kątem tego co kto i jak chce robić. 

Basia: Dokładnie tak.

Iza: Działalność nierejestrowaną jest dozwolona dla osób, które w ostatnim czasie nie prowadziły firmy. Czyli osoby, które nie prowadziły nigdy wcześniej działalności gospodarczej lub prowadziły ją przed 30 kwietnia 2017 roku. Takie osoby mogą skorzystać z opcji działalności nierejestrowanej. Jeśli ktoś w tym czasie ma firmę, to musi odczekać 60 miesięcy od zamknięcia działalności gospodarczej. Jest to opcja dla osób, które nigdy wcześniej nie miały swojej firmy lub miały ją bardzo dawno.

Basia: Chciałabym dopytać o Mamy. Wśród mojej społeczności jest dużo mam, Kobiet podczas urlopu macierzyńskiego. Jeśli taka mama pracowała, to ona może zdecydować się czy nie na działalność gospodarczym? 

Iza: Jeśli przed zajściem w ciąże prowadziła działalność gospodarczą, jest teraz na urlopie macierzyńskim/wychowawczym w ramach tej działalności gospodarczej, to nie może skorzystać z  działalności nierejestrowanej. Jednak jeśli pracowała jako mama na etacie, może spokojnie działać w oparciu o działalność nierejestrowaną. Przeszkodą jest tylko posiadanie działalności gospodarczej, umowy, kontrakty, nie stanowią przeszkody w rozumieniu obecnych przepisów prawa. 

Basia: Ok, rozumiem.

Iza: Kolejnym warunkiem jest to, że to, czym chcesz się zajmować w ramach działalności nierejestrowanej, nie może wymagać licencji, koncesji, ani pozwoleń. Fotografia nie jest zawodem regulowanym, więc możecie bez przeszkód prowadzić działalność nierejestrowaną. Przychód z tej działalności, jak ustaliliśmy, nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Basia: Trzeba uważać, żeby nie wpakować się w ZUSy i zobowiązania. Czy jest coś jeszcze? 

Iza: Działalność musi być wykonywana osobiście. Każda osoba ma swój limit i w ramach tego limitu wykonuje działalność nierejestrowaną. Nie może być tak, że ja wykonuje działalność nierejestrowaną, a tak naprawdę zlecam to mojemu mężowi. Generalnie działalność musi być wykonywana osobiście, nie możesz jej prowadzić ze wspólnikiem.

Basia: To też jest super ważne. Każdy sam, każdy indywidualnie.

Iza: Oprócz warunków mamy, które musimy spełniać, aby móc korzystać z działalności nierejestrowanej. Mamy szereg obowiązków. Głównym obowiązkiem jest prowadzenie ewidencji sprzedaży.

Basia: Co to jest?

Iza: To jest spis, rejestr transakcji sprzedaży w waszym małym biznesie. Robicie sobie tabelkę w zeszycie, Excelu i spisujecie każdego dnia, ile zarobiliście. Na przykład dzisiaj nie zarobiłam nic, wpisuję 0. Kolejnego dnia, miałam 2 sesje zdjęciowe za 100 zł, wpisuje 200 zł. 

Basia: Czyli muszę robić pamiętnik, dziennik działalności nierejestrowanej?

Iza: Tak. Możesz spisywać w dni, w które miałaś transakcje. Jednak ja zalecam prowadzenie takiego pamiętnika, bo wtedy masz pewność, że nie pominęłaś żadnego dnia. 

Basia: No racja. 

Iza: Wtedy macie pewność, że nic Wam nie uciekło i ewidencja jest prowadzona w rzetelny sposób. 

Basia: Jaka data i jaka usługa i kwota – to najważniejsze informacje w tej ewidencji, czy coś jeszcze?

Iza: Jeśli wystawiasz FV, możesz dodać numer faktury, ale to niekoniecznie. Uproszczona ewidencja sprzedaży nie ma określonego wzoru. Ma być numer kolejny, data, kwota transakcji i to są najważniejsze informacje. 

Basia: Trzeba utrzymać porządek.

Iza: Tak. Na koniec miesiąca ewidencję sumujemy. Służy do tego, żeby pilnować, czy nie przekraczacie limitu. Oprócz tego jest to narzędzie do tego, aby w kolejnym roku wyliczyć sobie podatek dochodowy. Na podstawie ewidencji będziecie sobie sumować swoje przychody, odejmować koszty i od powstałego dochodu będziecie odprowadzać podatek dochodowy. 

Basia: Czyli ważne jest również to, by zbierać sobie te koszty. Czy ja muszę zbierać paragony, jeśli coś kupiłam do sesji? 

Iza: Paragon nie jest dowodem księgowym, bo z paragonu nie wynika, kto jest nabywcą danego paragonu/usługi. Jako nabywca musicie prosić o fakturę imienną. Mogą być problemy z utykaniem tej faktury. Przedsiębiorcy mogą Wam mówić, ale gdzie jest NIP. Bo jako osoby fizyczne prowadzące działalność nierejestrowaną w większości przypadków nie będziecie mieli numeru NIP. Nie zmienia to faktu, że macie prawo do FV, nawet jeśli zostanie wystawiony dla Was paragon. Przedsiębiorca ma obowiązek wystawić paragon do tej FV. Przedsiębiorcy mogą mówić, że nie mogą wystawić do tego paragonu faktury, bo paragon nie zawiera numeru NIP (takie są przepisy). 

Basia: Czyli ja mogę takiemu przedsiębiorcy, powiedzieć, że nie jestem firmą, więc nie mam numeru NIP. Co ja mam powiedzieć takiemu przedsiębiorcy? Że mam prawo? 

Iza: Tak, wy macie prawo, a on jako przedsiębiorca ma obowiązek. Wy macie prawo 3 miesiące od daty końca miesiąca, w którym dokonałyście zakupu, zgłosić się po fakturę. Jeśli kupowałaś sukienkę w lutym, to masz prawo zgłosić się po fakturę w ciągu marca, kwietnia i maja. 

Basia: Super to jest bardzo ważna informacja. Chodzi mi o to, że taki przeciętny Kowalski jak ja, nie wie, że ma prawo żądać takiej faktury, jak nie ma numeru NIP. To jest obowiązek tej osoby. To jest istotne, więc super, że to wybrzmiało tutaj.

Iza: Najlepiej pytajcie o FV w momencie zakupu lub przed nim. Jeśli chcecie zrobić zakup przez sklep internetowy, to najlepiej napiszcie do sprzedawcy, co macie robić, bo pole NIP jest obowiązkowe, a my tego numeru nie mamy. Jeśli już zostanie Wam wystawiony ten paragon. Pamiętaj, że paragon nie jest dowodem. Ewidencję sprzedaży i dokumenty w tym koszty, czyli te faktury przechowujecie przez 5 lat od daty roku, w którym zapłaciliście podatek.

Basia: Czy zdarzają się kontrole w działalności nierejestrowanej?

Iza: Tak, to jest pod kątem kontroli. Ja do tej pory nie słyszałam nic o działalności nierejestrowanej, która została kontrolowana. Oni mają 5 lat, więc warto rzetelnie przechowywać dokumenty.

Basia: Teraz możemy przejść do faktur. Jak to jest z nimi? Możemy wystawiać, czy nie możemy? Czy musimy być firmą? Jak to wygląda?

Iza: Nie tylko możecie, ale czasem musicie. Jeśli przyjdzie klient i zarządu fakturę, to musicie mu wystawić. Generalnie nie musicie wystawiać żadnych dokumentów potwierdzających sprzedaż. Wystarczy odnotowanie tego w uproszczonej ewidencji, gdzie potwierdzicie sprzedaż. Jeśli przyjdzie klientka do nas i powie, halo, mieliśmy sesję w lutym, a w kwietniu przyjdzie do nas i powie, że potrzebuje faktury, to musicie ją wystawić. 

Basia: Ok, czyli to działa tak samo w drugą stronę. 

Iza: Nie potrzebujecie firmy do tego, żeby wystawić FV. Nie ma takiego obowiązku. Znajdźcie sobie wzór faktury bez lat i taką fakturę uzupełniacie o odpowiednie dane i wystawiacie klientowi. 

Basia: Czyli dla nas ważniejszy jest ten spis, ta ewidencja, niż te faktury. Faktury są dodatkowym elementem, jeśli klient tego sobie zażyczy. Czy muszę mieć kasę fiskalną?

Iza: Generalnie, prowadząc działalność na rzecz osób fizycznych, musicie mieć kasę fiskalną. Ale obowiązują pewne zwolnienia, które pozwalają tej kasy fiskalnej uniknąć. Jest zwolnienie podmiotowe, które polega na tym, że do 20 tysięcy rocznie, nie musicie mieć kasy fiskalnej. Siłą rzeczy, nie zarobicie 20 tysięcy złotych na działalności nierejestrowanej, więc kasa fiskalna Was nie dotyczy. Ponadto, jeśli wszystkie przelewy otrzymujecie na konto bankowe, to również możecie skorzystać ze zwolnienia z posiadania kasy fiskalnej.

Basia: A jeśli chodzi o wpłaty na konto, chcę Cię dopytać. To jest moje prywatne konto? Czy muszę zakładać jakieś nowe oddzielne?

Iza: Dokładnie. Nie musicie mieć konta firmowego, wystarczy Wasze konto prywatne. Nie trzeba mieć specjalnego konta dla działalności nierejestrowanej.

Basia: Fantastycznie. Czyli tak naprawdę, to koszty rozpoczęcia tej działalności są zerowe?

Iza: Tak, jeżeli chodzi o fotografów w ujęciu działalności nierejestrowanej, to jesteście naprawdę w dobrej sytuacji. Nie dotyczy Was podatek VAT, bo fotografia nie jest obowiązkowo opodatkowana. Zazwyczaj nie podpisujecie umów zlecenie, ponieważ te umowy są nieprzyjemną częścią działalności nierejestrowanej ze względu na niedoprecyzowane przepisy prawa. W kolejnym roku odprowadzicie od tego podatek. Właśnie jeśli mowa o obowiązkach prowadząc działalność nierejestrowaną, to należy pamiętać, że macie do zapłaty podatek dochodowy w wysokości 17%, jeśli jesteście w pierwszym progu podatkowym. Generalnie, większość z Was będzie w pierwszym progu podatkowym, czyli jak zarobicie 1400 złotych i nie macie kosztu, to od dochodu 1400 zł zapłacicie 17% podatku. 

Basia: Super, to jest tak naprawdę niewiele, w perspektywie tego co możemy przez ten rok zdziałać. 

Iza: Często dyskutuje z ludźmi, czy te 1400 zł to dużo, czy mało. To jest opcja dla początkujących, aby skorzystać legalnie z zarabiania i wypróbowania swojego pomysłu na biznes, czy to nasze. To jest na rozkręcenie się, gdy zacznę zbliżać się do tego limitu, zdecyduje się na świadome założenie działalności gospodarczej. 

1400 złotych w momencie, gdy za kilka lat zdecydujecie się na działalność gospodarczą, to 1400 złotych zapłacicie za sam ZUS i składki. Jednak w tym momencie skupcie się na tym, by legalnie rozkręcać swoją działalność nierejestrowaną. 

Basia: Jasne. To na początek. Właśnie o to chodziło. Żeby wszyscy się dowiedzieli, że to jest super pomysł na start. Nie mamy kosztów na start, więc to jest świetna opcja dla osób, które zaczynają swoją przygodę z fotografią. Można to łączyć, jako dodatkowy sposób na zarabianie pieniędzy.

Iza: Chciałabym wspomnieć jeszcze o jednym warunku, który trzeba spełniać. Nawet jeśli nie jesteście pełnoprawnymi przedsiębiorcami, bo działacie w oparciu o działalność nierejestrowaną, to musicie przestrzegać praw konsumentów. Jeśli zawrzecie z Klientem umowę przez Internet, to obowiązuje Was prawo odstąpienia od umowy. Obowiązuje Was też takie prawo jak gwarancja, rękojmia, także warto o tym pamiętać. Rozmawiałyśmy w zeszłym roku na ten temat i od stycznia 2021 roku mamy nowe umowy przepisy odnośnie umów o działo. Wiem Basia, że Ty do tego zachęcasz, ja też to pochwalam. Należy pamiętać, że od 2021 roku musimy pamiętać, że mamy taki obowiązek, który nakłada na Waszych Klientów obowiązek zgłaszania takich umów. 

Basia: O to ciekawe.

Iza: Mamy 1 luty 2021 roku i sprawa jest skomplikowana. Te przepisy weszły 1 stycznia i sprawa jest dość nieuregulowana. To, co powiem, jest wynikiem mojej interpretacji, mojego zapytania do ZUS, opinii moich znajomych księgowych, czy też radców prawnych. Mam takie sygnały od znajomych fotografek, które obserwują mnie w sieci, że one otrzymały inną informację w ZUSie. Sprawa ma się tak, że według omawianego przepisu każdy zleceniodawca, nieważne czy jest płatnikiem składek ZUS i jest pełnoprawnym przedsiębiorcom, czy osobą fizyczną, powinna zgłosić taką umowę o działo do ZUSu. To nie jest związane z żadnymi opłatami, te umowy nie są oskładkowane ubezpieczeniem społecznym, ani zdrowotnym. ZUS po prostu prowadzi ewidencję  takich umów, w celach statystycznych. Jest to dość nieprzyjemny obowiązek, no bo słuchajcie. Spotykacie się ze swoją Klientką, która chce zrobić zdjęcia z wnukami. A wy dajcie do podpisu taką umowę i mówicie „proszę zgłosić tę umowę do ZUS”. Jest dość absurdalne. 

Basia: To dodatkowy obowiązek dla klienta. 

Iza: Tak, jest to absurdalne.

Basia: Trzeba poczekać na wyjaśnienie sprawy.

Iza: Dokładnie. Trzeba poczekać na oficjalne stanowisko ZUS. Bo opinia pracownika ZUS, to nie jest wiążąca decyzja. Na ten moment, powiedzcie swoim klientom, że jest taki obowiązek. Możecie sami pobrać i wydrukować dokument ZUS RUD, Klient go podpisze i wyślę. Może Klient to zrobić też elektronicznie na portalu ZUS. Ja o tym mam wpis, który znajdziecie tutaj. To sprawa nie jest jasna. 

Basia: Na pewno trzeba na to zwrócić uwagę, bo jeśli zaczęli na to działać, bo wprost mówiąc, chcą utrudnić całą sytuację.

Iza: My branżowo podejrzewamy, że to dąży do czegoś innego. Jednak na razie chodzi o dane statystyczne. Jednak to obowiązek jest waszego Klienta, możecie mu pomóc. Jest to jego obowiązek i jego obowiązek. Za to grozi mandat do 5000 złotych. Nie wiemy, jak to będą egzekwować.

Basia: Czyli tak naprawdę, to nie jest nasz obowiązek zgłoszenia. Jednak mamy obowiązek poinformować klienta o tym zgłoszeniu?

Iza: Nie. Nie macie obowiązku. W waszym interesie jest to, aby zadbać o swojego klienta. 

Basia: Tak jasne, aby mu ułatwić naszemu klientowi.

Iza: Ja myślę, że są to dość abstrakcyjne rzeczy. To dotyczy raczej bardziej skomplikowanych branż. Ale wiecie… Nie wiadomo! 

Basia: Super. Dziękuję Ci bardzo, za szczegółowe nakreślenie sytuacji, tej takiej bardziej znanej oraz tej nieznanej, którą ZUS ostatnio wymyślił. Najważniejsze jest obserwowanie tego, co będzie się w ZUSie działo. Wszystkie informacje, jak trafić do Izy, znajdziecie w notatkach do tej instrukcji. Dziękuję Ci za Twój poświęcony czas, za wiedzę i trzymam kciuki w rozwój Twojej marki.

Iza: Dziękuję bardzo, zapraszam do siebie. Jeśli ktoś, dopiero zainteresował się działalnością nierejestrowaną i uważa, że to jest opcja dla niego, to ja mam cały E-BOOK, który mówi o tym jak zarabiać legalnie i tłumaczy kwestię jak zarabiać legalnie bez zakładania firmy. Mam też cały pakiet dokumentów, wzór faktury, wzór ewidencji, jeśli ktoś potrzebuje być poprowadzony za rękę, a nie chce korzystać z mojej indywidualnej pomocy, to może sobie zakupić taki E-BOOK lub pakiet dokumentów i będzie miał pewność, że robi wszystko zgodnie z prawem. 

Basia: Czyli w pełni przygotowany, gotowy, żeby wyruszać w świat zarabiania pieniędzy, 1400 złotych w tym roku. Jest to jak najbardziej ułatwienie, że można znaleźć wszystko w jednym miejscu. Dziękuję Ci bardzo i wszystkiego dobrego na tej księgowo-finansowej drodze.

Iza: Dziękuję również, trzymajcie się!

 

Ściskam Basiolandia 🌸

23 responses on "ODCINEK 58. Jak zarabiać legalnie na fotografii bez zakładania firmy. Rozmowa z Izabelą Czaplewską."

 1. Bardzo przydatne informacje, właśnie ostatnio zaczęłam się tym interesować:) ale tutaj wszystko jest prosto wyjaśnione bardzo dziękuje za ten cenny podcast. Mam dodatkowe pytanie – jak długo można być na takiej działalności nierejestrowanej? Różnie bywa i niewiadomo jak się rozwinie nasz biznes 🙂
  Pozdrawiam cieplutko!

  • Dziękuję za wiadomość 😊 Nie ma limitu czasu. Możesz być na działalności nierejestrowanej, tak długo jak prób finansowy Ci wystarcza i go nie przekraczasz. Sama decydujesz wtedy, że chcesz zakładać firmę. 😊 Powodzenia w realizacji marzeń!

 2. Bardzo ciekawy podcast, dziękuje za takie treści. Bardzo podoba mi się ten cykl, zapisuje do ulubionych. Pozdrawiam Violka

 3. Dzień dobry!
  Chciałabym dopytać o umowy o dzieło.
  Jeśli będę sporządzała spis przychodów, to czy muszę również spisywać umowy z klientami?
  Pozdrawiam i dziękuję za ten odcinek 🌻

  • Nie, nie musisz. MOŻESZ. Ja zawsze zachęcam do umów, bo to bezpieczeństwo dla Ciebie. Tak jak Iza mówiła, wtedy w ewidencji sobie dopisujesz numer umowy, ale nie jest to wymagane.

   • Witam serdecznie🙂 Bardzo przydatne informacje i duża dawka wiedzy👏 Bardzo dziękuję👍 Cały czas zastanawiam się nad jednym. Czy przy działalności nierejestrowanej konieczne jest posiadanie numeru NIP? Czytam w różnych artykułach, że niby nie, ale jedna księgowa powiedziała mi, że lepiej i tak złożyć wniosek o ten numer (kasy fiskalnej nie mam i raczej na razie nie będę mieć, bo nie przekraczam 20tys.) Z góry dziękuję za odpowiedź😊

 4. Świetny i pomocny podcast. Bardzo dziękuję!

 5. Świetny podcast. Rzeczowo, konkretnie, bardzo przydatne informacje. Ja mam dodatkowe pytanie czy można być na działalności nierejestrowanej jak ma się firmę ale od wielu lat zawieszoną? czy musi być to firma zamknięta?

  • Dziękuję za miłę słowa 🙂 Niestety firma musi być zamknięta i to przez okres podany w podkaście przez Izę.

  • “Możesz prowadzić działalność nierejestrową, nawet jeśli masz zarejestrowaną firmę, ale jej działalność w ostatnich 60 miesiącach była zawieszona. Co do zasady, zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej liczone jest jak jej niewykonywanie.” to cytat ze strony: https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115
   Myślę, że to pewne źródło bo to strona rządowa ale można się upewnić w lokalnym ZUSie.
   Mam podobny dylemat. Najpierw zawiesiłam dg a rok później zamknęłam.
   Świetny podcast z bardzo przydatnymi informacjami! Czasem niełatwo się w tych zasadach rozeznać szczególnie jeśli nie jest się tzw. “typowym przypadkiem” 😉

 6. Witam 🙂
  2 lata temu prowadziłam działalność gospodarczą, jak fotograf. Potem przyszły dzieci, działalność została zamknięta.

  Teraz od czasu do czasu wykonuje zdjęcia na podstawie umów o dzieło. Nie mogę mieć działalności nierejestrowanej, ponieważ nie minęło jeszcze tych 60 miesięcy od zamknięcia działalności, poza tym umowy opiewają na większą kwotę aniżeli 1400 zł ( śluby). Zgłaszam te umowy do pita.
  I teraz moje pytanie… Zmieniły się przepisy od 1stycznia.
  Każda umowa ma być zgłaszana przez mojego klienta ( parę narzeczonych). Co w przypadku kiedy ten klient tej umowy nie zgłosi.. ( a przypuszczam, że będzie to 98% przypadków).
  Ja wtedy wszystkie umowy znowu rozliczam w pit, a te umowy wcale nie zostały zgłoszone, choć jest taki obowiązek.

 7. Bardzo przydatne informacje:) Interesuje mnie najbardziej na koniec, jak rozliczyć nasz dochód z urzędem skarbowym. Na jakim PITcie?

  • Jolu dziękuję za komentarz. Cieszę się, że treść była dla Ciebie pomocna. Proszę dopytaj o to Izę, ja nie mam pojęcia jaki PIT.

  • Witaj Basiu, bardzo dziękuję za niezwykle pomocny podcast. Mam pytanie dot. faktur. W podcaście była mowa o tym, że ewidencjonujemy nasze przychody i koszty, ale gdy klient zarząda, to wystawiamy fakturę. Pytanie od laika, jak to zrobić bez NIP?

 8. super, bardzo dziekuje za pomoc!
  Zastanawiam sie jeszcze czy jest okreslony czas, jak dlugo mozna tak dzialac na NDG i co powinna zawierac dokladnie umowa?
  Pozdrawiam
  Marta

  • Najlepiej jeśli dopytasz o to Izę (link do niej znajdziesz w notatkach do odcinka). Co do czasu – działalność nierejestrowana nie ma na razie ograniczeń czasowy – tylko przekroczenie kwoty uniemożliwia Ci dalsze prowadzenie działalności nierejestrowanej. Pozdrawiam i życzę powodzenia! 🙂 To wspaniała opcja na start!

 9. Bardzo, bardzo dziękuję za ten podcast. Długo szukałam jakiś konkretnych informacji na ten temat i w końcu się pogubiłam. A tu wszystko pięknie, przejrzyście wyjaśnione. Żałuje tylko, że trafiłam na podcast dopiero teraz.

 10. Magdalena Gawenda-Szelast14 lipca 2022 at 11:39Odpowiedz

  Cześć. Czy udało się coś ustalić co z tym zgłaszaniem umów do ZUS? Rewelacyjny podcast, ogrom wiedzy! Bardzo dziękuje 😉

 11. Witam. Proszę o podpowiedź, kiedy należy zarejestrować działalność w poniższej sytuacji:
  Dziś podpisuję umowę o dzieło na wykonanie reportażu ze ślubu, który będzie miał miejsce w przyszłym roku. W dniu podpisania umowy para wpłaca zadatek, resztę kwoty w dniu oddania zdjęć (w przyszłym roku). Zadatek mieści się w limicie, natomiast cała kwota umowy przekracza limit 50% wynagrodzenia. Kiedy zajdzie konieczność rejestracji działalności po podpisaniu umowy, czy dopiero w przyszłym roku po zapłacie/oddaniu dzieła? Pozdrawiam

 12. a nie ma już takiej opcji dla fotografów że przychód dzielimy na pół z racji praw autorskich i dopiero od tej połowy kwoty płacimy podatek ?

Leave a Message

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top