Odcinek 054. Pomysły na ZIMOWE ZDJĘCIA W PLENERZE. 9 Basiolandiowych FOTOtipów, jak robić zdjęcia w zimie. CZ.1

Witam Cię w 54 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

U mnie już ZIMA w pełni, a ja szaleję z aparatem w plenerze, a Ty?

Dla mnie zima jest fotograficznym rajem, a tutaj gdzie obecnie mieszkam, jestem w magicznej śnieżnej krainie zaraz po wyjściu z domu.

Korzystam z tego na 100 procent, bo magia, jaka mnie otacza, aż się prosi o uwiecznienie na zdjęciach.

Dziś chcę Cię zachęcić do wyjścia w plener z aparatem w zimie, bo możesz zrobić magiczne zdjęcia.

Nie ma wymówek, że nie masz pomysłów na zdjęcie w zimie, bo ja dziś mam dla Ciebie gotowe rozwiązania,
czyli POMYSŁY NA ZIMOWE ZDJĘCIA W PLENERZE, plus do tego 9 Basiolandiowych FOTOtipów,
jak robić, na co zwracać uwagę podczas sesji w zimie.

 

Więcej na temat SESJI ZIMOWEJ W PLENERZE posłuchasz w 4 odcinku podcastu:
SESJA ZIMOWA W PLENERZE, JAK TO OGARNĄĆ?”

 POSŁUCHAJ TUTAJ.

 

Listen to “054. Pomysły na zimowe zdjecia w plenerze. 9 Basiolandiowych fototipów, jak zrobić zdjęcia w zimie.” on Spreaker.

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • dlaczego warto robić sesję zdjęciową w zimie, 
  • jak zrobić ZIMOWY PORTRET, 
  • CO WARTO ZABRAĆ, ze sobą na sesję, 
  • czy KOLEJNOŚĆ KADRÓW, jest ważna i dlaczego, 
  • jak zadbać o modelkę podczas sesji zdjęciowej w zimie, 
  • dlaczego warto czasem mieć WIĘCEJ MIEJSCA w kadrze, 
  • jak “postępować” ze śniegiem na sesji zdjęciowej.

 

A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .

👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

 

 

 

A jeśli potrzebujesz więcej POMYSŁÓW NA ZIMOWE ZDJĘCIA W PLENERZE, TO ZAPRASZAM CIĘ
DO ZAKUPU ZIMOWEGO E-BOOKA
Z 10 POMYSŁAMI NA ZIMOWE ZDJĘCIA W PLENERZE  BY BASIOLANDIA,
który dla Ciebie przygotowałam ❄️❄️❄️

>MOŻESZ GO KUPIĆ TUTAJ<

A TUTAJ KILKA PRZYKŁADOWYCH ZIMOWYCH ZDJĘĆ:

A TERAZ TWOJA KOLEJ, APARAT W DŁOŃ I DZIAŁAJJJJJ 💪🏻💪🏻💪🏻

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Dzień dobry, witam cię w 54 odcinku mojego podcastu i cieszę się, że rozpoczynasz ze mną ten tydzień.

Mam nadzieję, że u ciebie wszystko dobrze. U mnie zima na całego, śniegu jest po kolana, a temperatura waha się w granicach od -5 do -14. Drzewa są pięknie otulone białym puchem, a nawet można powiedzieć, że są to ogromne grudy śniegu, poprzyklejane do drzew. Jest naprawdę bajkowo i magicznie, niczym w Narni. Z fotograficznego punktu widzenia jest idealnie. Aktualnie nie pada, a śnieg jest równomiernie rozłożony, więc korzystam z tego, ile mogę. Biegam jak szalona w plenerze, robiąc sesję za sesją. Większość zdjęć robię samej sobie, bo chcę mieć materiał, który mogę pokazać na moich mediach społecznościowych, także wyszukaj mnie i obserwuj jako Basiolania Photography. Nic prostszego.

W związku z tym dzisiaj podzielę się z tobą moimi pomysłami na zimowe zdjęcia.

Opowiem konkretnie jakie kadry możesz zrobić i dam ci 3 pomysły na zimowe zdjęcia w plenerze. Dodatkowo podsunę ci 9 fototipów, jak sobie radzić zimą w plenerze, jak to ogarnąć i zgrać, aby mieć piękne zdjęcia w takiej scenerii. Jeśli cię to zainteresowało, to tradycyjnie przygotuj sobie swój ulubiony napój i zapraszam do słuchania.

Zanim przejdziemy do konkretnych pomysłów na zdjęcia, chcę ci wyjaśnić, o czym nie będę dziś mówiła.

Nie powiem Ci jak masz się przygotować do sesji, jak ją przeprowadzić, jak przygotować sprzęt, jak się ubrać i jak informować modeli, bo o tym już mówiłam, nagrywając odcinek 4. Dziś chcę się skupić na konkretnych pomysłach na ujęcia, pomijając kwestie przygotowania.

Moje dzisiejsze rady, będą dobre jeśli masz już modela, bądź ty jesteś modelką.

Pamiętaj, że jeżeli jesteś fotografką, to potrzebujesz mieć swoje „świeże” zdjęcia. Twoje aktualne ujęcia będą dla klientów znakiem, że szewc bez butów nie chodzi, a dodatkowo będzie to twoja wizytówka.

W zimie temperatury są zdecydowanie niższe niż w innych porach roku.

W związku z tym musisz działać zdecydowanie, szybko i konkretnie. Proponuję, żebyś wcześniej rozpisała i przemyślała dokładne ujęcia. Naszkicuj sobie konkretne kadry. Dzięki temu szybciej przeprowadzisz sesję, gdyż i tobie i modelce będzie zimno. Czas w trakcie takiej sesji jest kluczowy.

Pierwszy pomysł na zdjęcie typu „must have” to klasyczny portret w zimowej ramie.

Poszukaj pięknie obsypanych śniegiem gałązek, które mogą stworzyć ramę dla twojego ujęcia i delikatnie, aby nie strącić śniegu, umieść w niej swoją modelkę. Oczywiście zwróć uwagę czy nic nie zasłania modelki np. twarzy, czy od pasa w górę, jest w takiej pięknej śnieżnej ramie z oszronionych lub ośnieżonych gałązek. Jeżeli twoja modelka będzie miała jakąś wełnianą czapę, szalik, albo gruby sweter, to wszystko będzie wyglądało jeszcze piękniej. Nic więcej nie trzeba. Taki klasyczny zimowy portret, w mroźnej scenerii, w ciepłych i przytulnych ubraniach, oddaje niesamowity klimat. To samo można zrobić z parą lub rodziną, wtedy potrzebujemy większą ramę. Zapewniam, że efekt będzie niesamowity.

Do każdego zdjęcia, dam ci 3 podpowiedzi.

Po pierwsze, uważaj, aby „wstawiając” swoją modelkę, nie strącić śniegu z gałązki, bo jest on kluczowy. Gra drugą rolę zaraz po modelce.

Druga rzecz.

Po ustawieniu modelki zwróć uwagę, czy nic nie wchodzi ci w kadr np. czy nie ma jakiejś małej gałązki zachodzącej na twarz lub nie zasłania jakiegoś istotnego elementu. Gdy modelka ma jakąś piękną sukienkę albo np. strojny kołnierz, zwróć uwagę czy nie jest to przez coś przysłonięte, chyba że taka jest twoja wizja artystyczna np. pół twarzy odsłonięte, a druga zasłonięta przez gałązkę. Jeśli tak to nie korzystaj z mojej podpowiedzi i trzymaj się swojej koncepcji.

Ostatni Fototip: zajmij ręce swojej modelki.

Na zdjęciu lepiej wygląda, gdy ręce są zajęte. Jeśli poprosisz modelkę o zajęcie czymś rąk, ty będziesz miała jej ręce tam, gdzie chcesz, a ona nie będzie się zastanawiała, co ma z nimi zrobić. Zaproponuj np. aby delikatnie złapała gałązkę tworzącą ramę, aby trzymała czapkę albo szalik. Może też trzymać w rękach śnieg. Jeśli to wszystko zgrasz, to masz piękny zimowy portret w białej ramie. Gwarantuję, że każdy będzie z takiego portretu zachwycony.

Po tym podstawowym zdjęciu możesz pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i zabawy ze śniegiem.

Moją drugą propozycją, jest dmuchanie śniegu. Twoja modelka bierze śnieg w ręce i na umówiony sygnał (to bardzo ważne!) w niego dmucha. Może dmuchać w twoją stronę, stojąc przodem do ciebie i robisz wtedy zdjęcia z frontu, lub gdy przejdziesz z boku modelki, może zdmuchnąć śnieg dalej, a ty robisz piękne zdjęcia z profilu. Na stronie podcastowej, w notatkach pod tym odcinkiem, załączyłam takie zdjęcia, jeśli nie możesz sobie tego wyobrazić, więc spokojnie 😉

Pierwsza podpowiedź. Podczas robienia zdjęcia, użyj w aparacie trybu seryjnego tzn. gdy przy naciśnięciu spustu migawki, aparat zacznie robić zdjęcia jeden po drugim.

Warto to zrobić, bo modelka będzie dmuchać, a aparat złapie kilkanaście ujęć, z których wybierzesz to najodpowiedniejsze. Odradzam robienie po jednym zdjęciu, gdyż zajmie to dużo czasu, a tak jak już wspomniałam, w zimie chodzi o czas i o to, abyście nie zmarzły.

Drugi fototip to umówicie konkretny sygnał, aby rozpocząć dmuchanie.

Polecam skorzystać z wyliczanki, 1,2,3 dmuch, albo 1,2,3, iiii (wtedy modelka dmucha). To znacznie ułatwi koordynację i przyśpieszy sesję.

Trzecia wskazówka do tego zdjęcia to, to aby śnieg, który modelka bierze do rąk, był leciutkim puchem.

Zgarnijcie go z górnej warstwy śniegu, bo dzięki temu będzie najłatwiej dmuchnąć i wykonać perfekcyjne zdjęcie. Szukajcie najlżejszego śniegu, jakkolwiek dziwnie to brzmi.

I ostatnie zdjęcie, czyli rzucanie śniegu.

To bardzo klasyczne zdjęcie robione zimą. Modelka bierze do ręki śnieg i na umówiony sygnał, rzuca go do góry. Teraz znowu zastosuj tryb seryjny, aby jak najlepiej złapać moment, gdy płatki śniegu będą opadać. Dodatkowo proponuję ustawić w aparacie czas 1/500, który pomoże ci złapać efekt „zamarznięcia” ruchu, a opadający śnieg utworzy swego rodzaju skrzydła. Tu zadzieje się magia.

Pierwsza Basiolandiowa podpowiedź.

Zdjęcie będzie się prezentowało najlepiej, gdy modelka ustawi się, na jakiejś dróżce w lesie, gdzie po jednej i drugiej stronie będzie ściana z drzew. Wtedy, gdy modelka rozrzuci śnieg na boki, będzie on doskonale widoczny. Potrzebujesz mieć miejsce dla lecącego śniegu.

Durga rada.

Poproś modelkę, aby najpierw sypała biały puch na boki, ponieważ jeśli zacznie rzucać go na siebie, to bardzo szybko zrobi się jej zimno. Gdy zrobić kilka ujęć ze śniegiem rzucanym od siebie, to potem pod koniec sesji, możesz zaproponować także obsypywanie modelki, ale zastosuj ww. kolejność.

Trzeci tip. Miej ze sobą, zapasową parę rękawiczek dla modelki.

Po kilku ujęciach śnieg na rękawiczkach trochę się stopi i zrobią się one mokre, a w ręce będzie zimno. To z kolei spowoduje dyskomfort, a wszystko ma być przyjemne!

Ważna rzecz. Musisz wszystko zaplanować wcześniej.

Nie możesz przyjechać na miejsce i chodzić i szukać dobrego kadru. Nie. Musisz wybrać się w dane miejsce przed sesją i dokładnie przemyśleć każdy szczegół. Wchodzisz, robisz próbne zdjęcie, ustawiasz odpowiednie parametry i ciach, ciach! To ma być szybka akcja.

To są moje 3 sprawdzone i przetestowane pomysły oraz 9 fantastycznych, Basiolandiowych fototipów, żebyś mogła wszystko sprawnie zrobić. Ale mam dla ciebie dobrą wiadomość.

To jest pierwsza część moich zimowych pomysłów na zimowe ujęcia w plenerze. Niedługo pojawi się druga i będę miała dla ciebie niespodziankę. Także zachęcam do czekania na kolejną część wypełnioną następnymi wspaniałymi pomysłami. Teraz masz już 3 konkretne pomysły, więc bierzesz aparat i organizuj sobie modelkę, chyba że sama jesteś modelką i załatwiasz sobie fotografa do naciskania spustu migawki. I działasz! Robisz, testujesz, analizujesz, wyciągasz wnioski i idziesz robić jeszcze raz. Nie poddawaj się. Tak człowiek uczy się najlepiej, jeżeli coś robi i poprawia. Innej drogi niż praktyka w fotografii nie ma.

Jeśli wyjdzie ci to jedno najlepsze zdjęcie, pochwal się nim na Instagramie lub Facebooku i koniecznie mnie tam oznacz jako Basiolandia Photography!

Bardzo chętnie zobaczę, jak wyczarowałaś zimą magię w plenerze. Będzie mi bardzo miło, jak podzielisz się informacją o tym podcaście ze swoimi znajomymi. To jest najlepsza nagroda dla twórcy za pracę, którą wkłada w przygotowanie nawet takiego podcastu. Będę ci bardzo wdzięczna, jeśli powiesz o tych nagraniach chociaż jednej osobie, która podejmie decyzję o podjęciu drogi fotograficznej, albo szuka motywacyjnego kopa. A wiem od moich słuchaczek, że potrafię dodać energii i zachęcić do działania. Można mnie słuchać o dowolnej godzinie, w każdym miejscu na świecie. Dziękuję za polecenie!

Ściskam cię mocno i życzę przecudownego tygodnia. Do usłyszenia w poniedziałek.

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

 

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

 

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

 

Ściskam Basiolandia ❄️

4 responses on "Odcinek 054. Pomysły na ZIMOWE ZDJĘCIA W PLENERZE. 9 Basiolandiowych FOTOtipów, jak robić zdjęcia w zimie. CZ.1"

  1. Dziękuje za cenne rady. Pozdrawiam z Polesia

  2. Dziękuję! Super porady!

Leave a Message

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top