odcinek 038. Sesja zdjęciowa w szklarni

Witam Cię w 38 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.

 

Czy szklarnia jest dobrym miejscem, aby wykorzystać ją do sesji zdjęciowej?

Oczywiście, że TAK 😊 Sesja zdjęciowa w szklarni może być wyjątkowa i magiczna.

Szklarnia o każdej porze roku wygląda inaczej i to daje nam duże możliwości do wykorzystania podczas sesji zdjęciowej.
Wiosną szklarnia budzi się do życia, latem rozkwita, a jesienią w złotych kolorach daje piękne plony, a zimą… a zimą szklarnia śpi 😊😊😊.
Mam na myśli tutaj taką szklarnię, którą każdy z nas może mieć przy swoim domu i uprawiać w niej pyszne warzywa.

Ja bardzo lubię robić zdjęcia w szklarni i dziś chcę się z Tobą podzielić kilkoma ważnymi informacjami, jak taką sesję w szklarni zrobić, bo naprawdę warto.

 

Listen to “038. Sesja zdjęciowa w szklarni” on Spreaker.

O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:

  • dlaczego warto zrobić sesję zdjęciową w szklarni,
  • jakie są plusy wykonania sesji zdjęciowej w szklarni
  • jakie są minusy sesji w szklarni,
  • jak szukać szklarni do sesji zdjęciowej,
  • o czym pamiętać podczas przygotowań do sesji w szklarni,
  • kiedy najlepiej zrobić sesję zdjęciową w szklarni,
  • dlaczego sesja zdjęciowa w szkalrni ma wyjątkowy klimat.

 

 

Jesienna sesja z dynią

👉Zostańmy w kontakcie:
IG: https://www.instagram.com/basiolandia.photography/
FB: https://www.facebook.com/Basiolandia.Basia.Strzelec
YOUTUBE: Basiolandia Photography

 

A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .

👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈

 

 

TRANSKRYPCJA ODCINKA:

Bardzo, bardzo serdecznie witam Cię w kolejnym odcinku podcastu Więcej niż Fotografia. Mam nadzieję, że u ciebie wszystko dobrze. Dzisiaj będziemy rozmawiać o szklarni z punktu widzenia fotografa. 

Sesja zdjęciowa w szklarni, czy to żart?

Co ty jako fotograf możesz zrobić takiego magicznego w tej szklarni, żeby twoja sesja i zdjęcia, które tam, zrobisz, były naprawdę wyjątkowe? Wspominałam już o szklarni i o zdjęciach w szklarni w 37 odcinku podcastu, kiedy mówiłam o pomysłach na jesienne zdjęcia. Zapytałam was tam czy, chcecie, żebym bardziej rozszerzyła ten temat szklarni, jednomyślnie stwierdziłyście, że tak, z czego bardzo się cieszę!

Jestem miłośniczką sesji zdjęciowych w szklarni

Jeżeli chcesz usłyszeć więc na temat w sesji w szklarni, to zaparz sobie filiżankę ulubionej herbaty i zapraszam cię do słuchania.  Zacznę może od tego (może być to pomocne, dla osób, które być może ten odcinek słuchają jako pierwszy i nie znają mnie), że jestem miłośniczką sesji zdjęciowych w szklarni. Myślę, że nawet bardzo trafnie można powiedzieć, że mam bzika, na punkcie szklarni z dwóch powodów.

Kocham przebywać wśród roślin, stąd moje osobiste zamiłowanie do szklarni

Pierwszy aspekt to taki związany z uprawą własnych warzyw. Uwielbiam (uwaga, to dziwnie zabrzmi!) grzebać tam w ziemi, sadzić te roślinki, uprawiać je i patrzeć jak one rosną, później jeść ich owoce. Lubię w ogóle przebywać wśród roślin, to jest dla mnie magia. 

Dla mnie jako fotografa szklarnia, to zaczarowany ogród, możesz wyczarować tam naprawdę magiczne zdjęcia

Bardzo lubię robić zdjęcia w szklarni, to jest takie miejsce, które dla mnie osobiście ma troszeczkę, taki charakter takiego zaczarowanego ogrodu, jednej przestrzeni, w której jest taki mały indywidualny świat. Jako fotograf mogę zabrać tego mojego małego modela do tej szklarni i wyczarować tam niesamowite zdjęcia. 

Czego dowiesz się z dzisiejszego podcastu?

Żeby był porządek, żeby było tak konkretnie, podzieliłam sobie ten temat na kilka punktów i według tych punktów będziemy przechodzić przez kolejne aspekty związane z sesją zdjęciową w szklarni. Najpierw powiem o plusach takiej sesji w szklarni, później powiem wam o minusach, czy one w ogóle są. Następnie przejdziemy do jakiego tematu, gdzie szukać tych szklarni. Myślę, że wiele osób może to zainteresować i nie mają pomysłu, jak ją znaleźć. Następnie przejdziemy do tego, o czym pamiętać podczas sesji zdjęciowej w szklarni, a na koniec powiem ci, jak zrobić taką sesję w szklarni, czy są jakieś lepsze i gorsze pory roku.

Plusy sesji zdjęciowej w szklarni

Punkt pierwszy, czyli plusy sesji w szklarni. Tych plusów jest bardzo dużo, ja skupię się na takich najbardziej oczywistych, związanych z warunkami atmosferycznymi. Szklarnia jest budynkiem zamkniętym, więc chroni nas przed wiatrem, deszczem, a w zimie może nas chronić przed śniegiem. Tak zimą, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zrobić sesję zdjęciową w szklarni. To nie jest żaden problem, jeżeli na przykład szklarnia, jest ogrzewana. Wówczas mamy idealną sytuację. Jeżeli szklarnia nie jest ogrzewana (tak ja moja), to trzeba się po prostu ciepło ubrać. 

Szklarnia chroni nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi

Kiedy mówię, że szklarnia chroni nas przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi, to w sytuacji, kiedy mamy dużą szklarnię, chroni nas i modela. Natomiast w mojej sytuacji takiej, że moja szklarnia jest mała, a ja działam 1035, nie mieszczę się  w tej szklarni. Jestem zwykle pod szklarnią, a przed tymi warunkami atmosferycznymi chroniony jest model. 

Nie ma złej pogody, tylko źle dobrane ubrania

Zawsze mówię, że to jest wpisane w mój zawód, że jestem czasem mokra, czasem przemarznięta. Chociaż już bardzo pilnuje tego, żeby się dobrze przygotować na tę sesję i zgodnie z tym powiedzeniem norweskim, że nie ma złej pogody, tylko źle dobrane ubrania. Na swoich własnych błędach już się nauczyłam, dobrze dobierać ubrania, a jeżeli chcecie więcej posłuchać, na jakim błędzie nauczyłam się dobrze dobierać ubrania, to odsyłam was do podcastu o zimowej sesji zdjęciowej, tam dokładnie mówię, z jakiej sytuacji wyciągnęłam wnioski. Wracamy tutaj do tematu. Warunki atmosferyczne to jest bardzo ważna sprawa i może nas szklarnia w wielu sytuacjach po prostu uratować.

O każdej porze roku rośliny w szklarni wyglądają inaczej i to nam daje dużo możliwości

Kolejnym takim plusem sesji w szklarni jest, to, że tak naprawdę przez większość roku w tej szklarni coś się dzieje, mamy jakieś rośliny. Sadzimy rośliny na wiosnę i aż do późnej jesieni je mamy. Zawsze jest tam jakiś mikroświat, jest tam taka mała sobie kraina, zaczarowany las – jak ja to mówię. Zawsze możemy coś fajnego podczas sesji zdjęciowej wyczarować. O każdej porze roku, ta szklarnia będzie wyglądało inaczej, znaczy dokładnie rośliny w tej szklarni, będą wyglądały inaczej. Więc to też nam daje różne możliwości i warto je wykorzystać. 

Atutem szklarni jest miękkie światło

Kolejna kwestia to miękkie światło. Uważam, że jest to bardzo duży plus szklarni. Mam na myśli tutaj taką szklarnię, w której mamy nie takie przeźroczyste szyby, tylko takie mleczne szyby. Moja szklarnia niestety nie jest szklana, tylko jest z takiego… można powiedzieć plastiku, nie pamiętam, jak to się nazywa. Nie jest to taki plastik, który jest przeźroczysty, tylko jest to takie trochę mleczny plastik. Myślę, że to też przez to, że moja ma chyba już drugi rok, kiedy mamy tę szklarnię. Myślę, że z racji swojego wieku, moja szklarnia nie jest już tak przeźroczysta. 

Ściany szklarni działają jak dyfuzor, pięknie rozpraszają promienie słoneczne

Jest to, jak najbardziej na plus, ponieważ ściany tej szklarni, działają jak taki fantastyczny dyfuzor, co przepuszcza promienie słoneczne, ale sprawia, że one nie są takie ostre, tylko są tak pięknie rozproszone. Pozbawia nas to w wielu sytuacjach ryzyka promieni śmierci, albo zbyt mocnego, intensywnego światła. Jeżeli pójdziemy do takiej szklarni o 12:00 w południe, to wszędzie będzie pełno takiego słońca, które o 12:00 świeci pełną parą. Oczywiście, że będziemy mieć w szklarni bardzo jasno. Nie mylmy tego, z tym że mleczne ściany szklarni zablokują nam światło. One nie zablokują, tylko sprawią, że to światło będzie miękkie, nie będzie ostre. Między innymi dlatego bardzo lubię tam robić zdjęcia, bo wiem, że tam z tym światłem pracuje się po prostu dużo, dużo przyjemniej. 

W szklarni panuje wyjątkowy, MAGICZNY klimat

Ostatni taki plus, który sobie wypisałam, ale zdecydowanie mogłabym przez cały odcinek wymieniać zalety. W szklarniach panuje super klimat. Ten Klimat jest fajny, taki troszeczkę mroczny, ale też właśnie tajemniczy. W momencie, kiedy szklarnia jest stara, jest może i trochę zarośnięta, taka zapomniana. Super są takie szklarnie, gdzie już czasem nie ma szyb i wtedy fajnie jest tam zrobić taką klimatyczną sesję, późną, późną jesienią, kiedy tam są tylko wyschnięte trawy, albo już takie po prostu przeschnie roślinki. Jest wtedy naprawdę wyjątkowy klimat, więc warto popatrzeć na szklarnię z takich różnych stron, z różnych aspektów. Bardzo często ze szklarni też korzystają fotografowie ślubni, bardzo pięknie potrafią wykorzystać te kształty, które tam właśnie mamy. Oni zwykle korzystają właśnie z tych takich zapomnianych, opuszczonych szklarni.

Minusy sesje zdjęciowej w szklarni

Teraz przejdźmy do minusów, bo trzeba widzieć dwie strony medalu. Widzę taki jeden minus, który oczywiście jest do przejścia, można się do niego trochę przygotować, żeby go trochę zniwelować. W szklarni w lecie jest bardzo, bardzo gorąco. Nawet jeżeli ta szklarnia ma z przodu i tyłu drzwi i mamy cały czas przewiew, to i tak, temperatura jest dużo, dużo wyższa, niż na zewnątrz. Musimy po prostu pamiętać o tym, że jeżeli będziemy w tej szklarni robić zdjęcia w lecie, w wysokich temperaturach, to po prostu będzie tam jeszcze cieplej niż na zewnątrz. 

Gdzie i jak szukać szklarni do sesji zdjęciowej?

Teraz przechodzimy do punktu numer 3, czyli gdzie szukać takich szklarni. Mamy dwie możliwości, najlepszym takim rozwiązaniem jest po prostu wybudować sobie taką szklarnię. To jest idealny układ, ale zdaje sobie z tego sprawę, że nie każdy ma taką możliwość. Trzeba wtedy po prostu tej szklarni poszukać, gdzieś na zewnątrz. 

Dwa sposoby poszukiwań miejsc do sesji zdjęciowej, które praktykuję

Mamy dwie drogi, możemy w pierwszej kolejności po prostu wygooglować, znaleźć na Google Maps, a później po prostu pojechać na poszukiwania. W większości przypadków mogę wam powiedzieć, że jeżeli czegoś szukam, po prostu zaczynamy jeździć. Mniej więcej się orientuje w terenie, jaki region czym się zajmuje. Jeżeli w danym regionie jest rolnictwo, myślę sobie, że tam będą też szklarnie. Jeżeli na przykład wiem, że w danym regionie jest sadownictwo, to tam będą sady. Jedziesz i widzisz szklarnie, idziesz do właściciela, pytasz właściciela o zgodę. Pamiętaj, to jest bardzo ważne. 

Zawsze pytam o zgodę właściciela

Ostatnio pojawiły się takie pytanie, czy można skorzystać po prostu, tak bez pytania. Ja twierdzę, że nie. Zawsze patrzę na tę drugą stronę, ja nie chciałabym, żeby ktoś do mojej szklarni wszedł bez pozwolenia, nie chciałabym, żeby ktoś do mojego sadu wszedł bez pozwolenia. Pamiętajcie o tym, że zawsze trzeba zapytać. Mamy zgodę właściciela, no to wtedy możemy jak najbardziej korzystać z danego obiektu, w tym przypadku po prostu ze szklarni.

Jak przygotować się do sesji w szklarni? 

Przechodzimy do punktu nr 4, czyli o czym pamiętać, podczas przygotowań do takiej sesji. To niby jest sesja, jak każda inna. Jeżeli przygotowujemy się do takiej normalnej sesji, na przykład w lesie, czy w parku, to jeżeli pilnujemy przy takiej sesji wszystkich elementów, czyli wybrać odpowiednią godzinę, dobrać strój do takiej sesji. Jeżeli chodzi o szklenie, to taka specjalna uwaga jest właśnie taka, że jeżeli będziemy w tej szklarni robić sesję w lecie, to pamiętajmy o tym, żeby to dziecko nie było za ciepło ubrane, bo tam temperatura będzie jeszcze wyższa, niż na zewnątrz. To jest taki dodatkowy tip odnośnie sesji w szklarni. 

Zapytaj, czy model nie ma uczulenia na jakąś roślinę

Kolejny  ważny aspekt, to zanim pójdziesz z dzieckiem do szklarni (czy z dorosłymi), to wcześniej zapytaj, czy dziecko nie jest uczulone na jakąś roślinę, czy dziecko nie jest uczulone na coś, co mogłoby być w tej szklarni, To jest bardzo ważne, bo kwestie bezpieczeństwa są zawsze na pierwszym miejscu. 

Zanim na sesję do szklarni zaprosisz klienta, zrób sesję próbną

Oczywiście, będę się powtarzać do znudzenia, wcześniej zrób w tej szklarni sesję próbną, żeby w momencie kiedy już przyjdziesz ze swoim modelem, żeby już działać, a nie próbować działać. Ja to zawsze mówię wprost, że na sesji próbnej się uczysz, a na sesji właściwej działasz. To jest tak naprawdę najważniejsze.

Dostosuj stylizację sesji zdjęciowej w szklarni do swojej koncepcji

Odnośnie stylizacji, nie będę tutaj za wiele mówić, ponieważ w zależności, jaką masz koncepcję na sesję, w jaką masz wizję, tej sesji, o jakiej porze roku ją robisz, tutaj już musisz sobie wszystko tak naprawdę dopasować do twojej własnej koncepcji.

Kiedy najlepiej zrobić sesję zdjęciową w szklarni?

Przechodzimy do punktu piątego. Kiedy najlepiej zrobić taką sesję w szklarni? Tutaj wprost mogę powiedzieć, że szklarnia jest takim miejscem, w którym de facto możesz zrobić fajną sesję przez cały rok. Oczywiście wiadomo, że w lecie i w jesieni, będzie w tej szklarni inaczej, niż na wiosnę, czy w zimie. To jest  logiczne, więc w lecie i jesieni, będziemy mieć taką fajną dżunglę, mały las w środku. 

Wszystko zależy co rośnie w szklarni

Jasne, wszystko w zależności co w tej szklarni jeszcze posadzimy. Opieram się na tym, co jest u mnie, bo u mnie w tym momencie jest tak, że po jednej stronie są ogórki, które są poprowadzone na sznurkach, od samego dołu szklarni, aż do samego dachu. Po prawej stronie rosną pomidory, które też de facto już są do samego sufitu w tej szklarni, więc ja mam taki las z tej szklarni. W lecie i jesienią tak to wygląda. Tworzą się fantastyczne warunki, żeby zrobić właśnie, takie piękne zdjęcia, w tych naszych roślinkach, kiedy już urosły. Z kolei wiosną mamy w tej szklarni dużo spokoju, ponieważ wtedy jest ten czas, kiedy siejemy i sadzimy. Oczywiście mówię o takich szklarniach, w których hodujemy warzywa, a nie kwiaty. Zupełnie inny świat jest w szklarni z warzywami, a inny w szklarni z kwiatami. W szklarni z warzywami wiosna i zimą są zupełnie inne okresy. Zupełnie inaczej wszystko w tej szklarni wygląda, ale też można uzyskać fajne efekty, jeżeli podejdziemy do tego w kreatywny sposób. 

To wszystko tak naprawdę sprowadza się do tego, jakie ty chcesz uzyskać efekt, jakie ty chcesz zrobić zdjęcia w szklarni 

Jeżeli nawet wpadnie ci do głowy to, że chcesz zrobić zdjęcia z choinką, zimowe zdjęcia w szklarni, to też jesteś to w stanie fajnie ograć. Włożysz tam choinkę, nasypiesz tam trochę śniegu i też będzie super, bo będziesz w takim fajnym, jakby lodowym domku. Pomysłów jest wiele, ogranicza cię, pamiętaj tylko i wyłącznie głowa. Więc pozwól jej płynąć i wtedy pomysły przyjdą same. 

Spójrz na szklarnię, czy jakiś taki budyneczek szklany, jakąś altankę obok domu, oranżerię, przez pryzmat możliwości, jakie masz w tym danym miejscu i po prostu to wykorzystaj

Uwielbiam, tak jak mówiłam na samym początku, zdjęcia w szklarni, zdjęcia przed szklarnią, bo też jest ona fantastycznym tłem do zdjęć. Uwielbiam ją wykorzystywać. Jeżeli jeszcze nie robiłaś zdjęć w szklarni, jeżeli jeszcze nie miałaś okazji spróbować, to ja cię serdecznie namawiam, chociażby nawet z tego powodu, żeby tego doświadczyć, żeby zobaczyć czy to jest coś twojego, czy może nie jest to twoja bajka. Póki nie spróbujesz, to się nie dowiesz, a życie jest po to, żeby doświadczać nowych rzeczy. Fotografie jest po to, żeby próbować właśnie takich rzeczy, których nie próbowaliśmy i wtedy zobaczymy, czy nasze, czy nie nasze. 

Mam nadzieję, że ten odcinek był dla ciebie pomocnym i zasiałam w tobie taką ochotę, takie ziarenko chęci…

Aby się do jakiejś szklarni wybrać, poszukać jej i zrobić tam po prostu sesję. Mocno trzymam za ciebie kciuki, koniecznie podziel się swoim zdjęciem na grupie na Facebooku Fotografia Inspiracja Edukacja by Basiolandia Photography.

JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI

 

✔  FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB

✔  INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG

✔  STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA

✔  YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE

ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB.  Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.

 

GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU

🎤 na moim kanale YouTube :BASIOLANDIA.YOUTUBE

🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES

🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY

🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie

 

Ściskam i życzę cudownego tygodnia 😊

Basiolandia 😊

0 responses on "odcinek 038. Sesja zdjęciowa w szklarni"

Leave a Message

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

top