Witam Cię w szóstym odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.
Już jutro ostatni dzień roku 2019, więc czas na PODSUMOWANIE, a dokładnie na FOTOGRAFICZNE PODSUMOWANIE ROKU 2019.
Ja moje podsumowania robię od kilku lat i widzę, jaką mają ogromną wartość, dlatego z całego serca zachęcam Cię, abyś takie podsumowanie zrobiła.
Aby w pełną mocą ruszyć w 2020 rok, musisz wiedzieć, gdzie jesteś w tej chwili, w jakim jesteś miejscu ze swoją fotografią, co zrealizowałaś w tym roku, a czego nie udało się zrobić.
Musisz sobie zadać kilka ważnych pytań, które pozwolą Ci na określenie, w jakim punkcie jesteś, kończąc 2019 rok.
Przygotowałam dla Ciebie niesamowity odcinek podcastu w którym powiem Tobie
JAK W 9 KROKACH ZROBIĆ FOTOGRAFICZNE PODSUMOWANIE ROKU.
Listen to „006-jak-w-9-krokach-zrobic-podsumowanie-roku” on Spreaker.
O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:
- Dlaczego warto robić podsumowania.
- Jakie pytania trzeba sobie zadać, aby podsumowanie było rzetelne.
- Jak podsumować cyferki, czyli jak podliczyć finanse.
- Jak obliczyć ile jest warta godzina Twojej pracy.
- Co zrobić, aby zobaczyć swój fotograficzny progres, który nastąpił w tym roku.
- Jak analizować swoje zdjęcia i wyciągać z tej analizy wnioski.
- Do kogo powinnaś się porównywać.
W odcinku na koniec roku mam dla Ciebie niespodziankę WIĘCEJ NIŻ PDF , czyli ZESZYT ĆWICZEŃ do tego odcinka podcastu, w którym znajdziesz rozpisane ćwiczenia do każdego kroku. Ja zrobiłam kawał pracy dla Ciebie, a teraz Ty zabieraj się za swoje podsumowanie, swoje rozliczenie z tym rokiem, aby z impetem ruszyć w Nowy 2020 rok.
Tutaj znajdziesz informacje, jak otrzymać ZESZYT ĆWICZEŃ, który bardzo ułatwi Ci zrobienie rzetelnego podsumowania.
POBIERZ ZESZYT ĆWICZEŃ I DZIAŁAJ – Zrób fotograficzne podsumowanie roku
Przygotuj sobie kubek ulubionej herbaty, długopis, wydrukuj ZESZYT ĆWICZEŃ, nastaw się pozytywnie, włącz PODCAST i DZIAŁAJ 😊😊😊
A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .
👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈
TRANSKRYPCJA ODCINKA:
Dzień dobry! Witam cię w moim podcaście „Więcej niż fotografia”, czyli idealnym miejscu, dla osób, które kochają fotografię, ale niekoniecznie wiedzą, jak się za nią zabrać. Jeśli szukasz inspiracji, konkretnych wskazówek, motywacji i wiedzy przekazanej w bardzo prosty sposób, to ten podcast jest właśnie dla ciebie. Ja jestem Basiolandia, czyli Basia. Jestem tutaj po to, aby dzielić się z tobą, moją wiedzą i doświadczeniem, a w głębi serca mam nadzieję, że jeszcze bardziej rozkocham cię w fotografii.
Witam cię w ostatnim odcinku mojego podcastu w tym roku. Bardzo się cieszę, że kończymy ten rok razem i jeszcze bardziej się cieszę, że zaczniemy nowy też razem. Dzisiaj będzie o podsumowaniach. Końcówka roku to jest taki moment, w którym podsumowania są bardzo ważne i bardzo potrzebne. Dlatego właśnie postanowiłam ci ułatwić zrobienie takiego fotograficznego podsumowania roku i przygotowałam dziewięć prostych kroków, dzięki którym to podsumowane zrobisz. A zrobisz je po to, żeby z impetem ruszyć w 2020 rok. Dzisiaj będzie bardzo praktycznie i będziesz mieć zadania do zrobienia, więc już teraz zaopatrz się w kubeczek z ulubioną kawą, przygotuj sobie kartkę, nastaw się bardzo pozytywnie do tego, co się będzie działo i zapraszam cię do słuchania.
Ja moje fotograficzne podsumowania roku – bo właśnie o takim podsumowaniu będę dzisiaj mówić – robię od kilku lat. To jest naprawdę coś niesamowitego, dzięki czemu wiem, w jakim jestem punkcie, wiem na czym bazować na kolejny rok, wiem czego nie robić i co robić. Zaraz podam ci listę pytań, które ja sobie zadaję. W międzyczasie dowiesz się o kilku niespodziankach, które na ciebie czekają, żeby jeszcze bardziej ułatwić ci to podsumowanie, bo być może nigdy jeszcze takiego podsumowania nie robiłaś. Być może nie wiesz, jak się do tego zabrać, dlatego punkt po punkcie, pomalutku przeprowadzę cię przez cały proces.
1. Weź sobie kartkę papieru, długopis i wypisz pięć rzeczy, z których jesteś szczególnie dumna w tym roku. Podkreślam, że mówimy o fotograficznej sferze twojego życia. Nieważne jest czy już pracujesz jako fotograf, czy jeszcze nie pracujesz jako fotograf – zastanów się, usiądź na spokojnie i wypisz pięć takich rzeczy, z których jesteś szczególnie dumna. Ważne jest to, że to nie muszą być wielkie rzeczy. To nie musi być zrobienie wystawy międzynarodowej, to nie musi być otwarcie studia, to mogą być małe rzeczy. Na przykład takie, że zrobiłaś swój wymarzony projekt, że zrobiłaś sesję swoim dzieciom, z której jesteś dumna. Zatrzymaj najlepiej ten podcast i wypisz te pięć najważniejszych rzeczy. Mam nadzieję, że już masz tą swoją złotą piątkę.
2. Zastanów się albo wróć do notatek – bo być może masz takie notatki i byłoby wtedy super – jakie były twoje cele, twoje założenia do zrealizowania w 2019 roku. Jeżeli masz taką listę, to do niej wróć. Jeżeli nie masz takiej listy, to pomyśl sobie, co chciałaś w tym roku zrealizować i wypisz te rzeczy. Wypisz w dwóch kategoriach te rzeczy, które miałaś zaplanowane. Pierwsze – jakie cele udało ci się zrealizować, co zrealizowałaś, co osiągnęłaś. Wypisz to koniecznie w punktach.
3. Wypisz cele, których nie udało ci się zrealizować. To jest bardzo ważne, żeby te rzeczy, których nie zrealizowaliśmy, których nie udało nam się zrealizować, żeby je wypisać i zrobić to nie z takiego poziomu poczucia winy czy biczowania się, tylko takiego podejścia do sprawy, że: „Okej, chciałam zrobić, nie wyszło. Wypisuję”. Nie wpędzaj się tutaj, broń Boże w żadne poczucie winy. Na razie tego nie analizuj. Po prostu to wypisz.
4. Jeżeli masz te rzeczy już wypisane, to podziel je sobie na dwie kategorie. Zrób sobie taką tabelkę na aktualne i wypisz w tej nowej tabelce te cele, które są nadal dla ciebie aktualne, które nadal chciałabyś zrealizować. Mam nadzieję, że masz już te wszystkie niezrealizowane cele w 2019 roku, ale nadal aktualne. Teraz poproszę cię, żebyś przy każdym z tych niezrealizowanych celów wypisała, dlaczego nie udało ci się go zrealizować, co ci stanęło na drodze, jakie były przeszkody. To jest sporo pracy, ale uwierz mi, że to nam się później bardzo przyda, więc jeżeli zrobisz to teraz rzetelnie, to już będziesz miała pracę zrobioną do przodu. A uwierz mi, że też wiele rzeczy do ciebie dotrze przez to wypisywanie.
5. Ogarniamy cyferki. Nie jest ważne czy jesteś firmą, czy jeszcze nie jesteś firmą. Jak jesteś firmą, to będzie ci łatwiej, bo cyferki spiszesz sobie z konta i to rozliczenie pójdzie ci dużo prościej. Ogarnięcie cyferek jest też bardzo ważne dla osób, które nawet jeszcze nie mają firmy, bo to da ci ogląd na to, ile zainwestowałaś w tym roku w fotografię. Wiele osób sobie nie zdaje z tego sprawy. Tutak 50 złotych, tutaj 20 złotych, tutaj 100 złotych, tutaj 200 złotych, wyciągamy swoje zaskórniaki i nawet nie mamy pojęcia, ile my już pieniędzy włożyliśmy w tę fotografię, a świadomość tego jest też nam bardzo potrzebna, bo wtedy zupełnie inaczej zaczynamy do tej całej sprawy podchodzić. Mam dla ciebie dobrą wiadomość i niespodziankę – w notatkach do tego podcastu znajdziesz PDF do pobrania, który ułatwi ci ogarnięcie tych cyferek. Przygotowałam ten PDF specjalnie dla ciebie, żeby było ci łatwiej, bo być może będziesz robić takie podsumowanie finansowe swojego roku po raz pierwszy, więc ta tabelka na pewno ci ułatwi. Wydrukuj sobie ją, a ja ci wyjaśnię, co w tej tabelce po kolei trzeba wpisać. Masz w tej tabelce takie rubryki jak miesiąc, przychody, koszty i odliczając od swoich przychodów swoje koszty, wyjdzie twój realny dochód z danego roku z fotografii. Jeżeli na przykład jesteś w sytuacji, że nie masz żadnych przychodów, że nic na tej fotografii nie zarobiłaś, to i tak wypisz sobie koszty. Wypisz je naprawdę rzetelnie. Jeżeli wydałaś 10 złotych na coś, jeżeli wydałaś 5 złotych na coś, jeżeli tylko to pamiętasz, bo na przykład nie masz tego na bilingu z banku, to i tak to wypisz. Ważne jest to, żebyś realnie zobaczyła jakie cyferki kryją się za tym, w co w danym roku zainwestowałaś. A jeżeli prowadzisz firmę i masz dochody, to wypisz też to, ile faktycznie zarobiłaś. I pamiętaj, że twój dochód to jest przychód minus koszty. To, co ci zostaje, to jest dopiero twój dochód, czyli realne pieniądze, które w tym roku do ciebie z tej fotografii przyszły. Więc drukuj PDF, wypełniaj, podliczaj i zrób to rzetelnie. Mam nadzieję, że jeszcze nie masz mnie dosyć i idziesz ze mną razem do punktu 6.
6. Tutaj też przychodzę z ratunkiem dla ciebie i w notatkach do tego podcastu jest PDF, który cię poratuje i który ci pomoże w zrobieniu kolejnego ćwiczenia. Kolejne ćwiczenie będzie dotyczyło tego, żebyś faktycznie dowiedziała się, na czym zarabiasz w swojej fotografii. Ja na przykład jestem fotografem rodzinnym i wykonuję sesje dziecięce, rodzinne, ciążowe, narzeczeńskie i noworodkowe dla moich stałych klientów, i to jest moje pole manewru. Ja w tej tabelce, którą sobie pobrałaś w PDF-ie, wypisałabym sobie właśnie rodzaje sesji – ciążowe, noworodkowe, dziecięce, narzeczeńskie i w kolejnej rubryczce wpisuję sobie, jaki jest koszt tej sesji, czyli ile ta sesja u mnie kosztuje. W kolejnej rubryce wypisuję sobie ilość tych sesji. Czyli ile de facto w tym roku tych konkretnych sesji zrobiłam. Na przykład przy ciążowych piszę 20, przy noworodkowych 10 i tak dalej. Oczywiście później to mnożysz jedno przez drugie. Czyli koszt sesji razy ilość sesji i wychodzi suma. Po to, to robisz, ponieważ wtedy będziesz wiedzieć, na której gałęzi fotografii najwięcej zarabiasz. U mnie to jest bardzo proste, bo u mnie to są sesje podobnie odbywające się. Może przy tej noworodkowej jest większa inwestycja czasu, ale przy tych pozostałych inwestycja czasowa jest podobna. Jeżeli na przykład robisz różne rzeczy – reportaże ślubne, robisz sesje plenerowe, robisz jakieś mini sesje, to masz duży rozstrzał tego. Bardzo dobrze będzie dla ciebie w tym momencie wiedzieć, gdzie najwięcej zarabiasz. Super byłoby, gdybyś jeszcze w tym okienku, które masz z kosztami sesji, zapisała sobie w nawiasie, jaki jest twój czas poświęcony, a bardziej jaką wartość ma twoja godzina. Najważniejsze jest, żebyś wypisała rodzaj sesji, czyli rodzaj twojego zlecenia, ile kosztuje u ciebie ta sesja, ile tych sesji wykonałaś i zsumuj to. Jeżeli to zrobisz to to zadanie masz wykonane i idziemy dalej.
7. W tym punkcie tak naprawdę, rzetelnie, być może pierwszy raz w życiu obliczysz sobie, ile jest warta twoja godzina pracy. Na ostatnich dwóch edycjach moich warsztatów pokazywałam moim kursantkom, jak sobie taką roboczogodzinę obliczyć. Ogromne było zdziwienie dziewczyn i to jest zderzenie z rzeczywistością, dlatego uważam, że jest ci to potrzebne, a przede wszystkim jest to potrzebne osobom, które mają bardzo niskie cen za swoje usługi. Jeżeli obliczysz tę swoją roboczogodzinę i zobaczysz, jak mało jest warta, to mam nadzieję, że otworzysz oczy i zrekonstruujesz swoją ofertę tak, żeby było to adekwatne do tego, co dajesz klientom, ale też, żeby było satysfakcjonujące dla ciebie. Ja sobie na przykład nie wyobrażam opcji, że godzina robocza fotografa na przykład jest warta 7-8 złotych. A uwierzcie mi, że są osoby, którym właśnie tyle wychodzi za godzinę. To jest coś, o czym po prostu nawet nie chce mi się mówić. Mam dla ciebie trzeci PDF, który jest w notatkach do tego podcastu, w którym masz dokładnie napisane, jakie są etapy sesji. Wiele osób myśli, że sesja to jest tylko ten moment, w którym idziemy, robimy zdjęcia i tak dalej. Nie, sesja to jest cały proces. Ja tutaj ci ten proces rozpisałam na pięć punktów i ty sobie przy każdym z tych punktów musisz zapisać czas, jaki poświęcasz na daną czynność. Jeżeli nigdy tego jeszcze nie robiłaś, to zrób to przy kolejnych dziesięciu sesjach, które będziesz wykonywać i wtedy wyjdzie ci pewna średnia. Najlepiej, jeżeli będziesz to robić przy takich samych sesjach. Czyli nie, że na przykład rozpisujesz sobie to jedno przy sesji dziecięcej w plenerze, drugie przy jakimś reportażu, a trzecie przy mini sesji. Nie, to są trzy różne rodzaje, więc skup się powiedzmy na przeanalizowaniu twojego czasu, który inwestujesz w zrobienie sesji dziecięcej i przy dziesięciu kolejnych sesjach spisuj sobie rzetelnie. Lecąc tą tabelką, mamy kontakt z klientem. Tutaj wpisz wszystkie rzeczy – wysłanie oferty, wszelkie wymiany mailowe z klientem, ustalanie szczegółów. Licz naprawdę z zegarkiem w ręku, rzetelnie na dziesięciu sesjach ile ci to zajmuje czasu. Później przechodzisz do przygotowania, bo to jest też etap sesji. Wpisujesz, ile dokładnie zajęło ci przygotowanie – wymyślanie koncepcji, przygotowanie stylizacji, sprawdzenie miejsca, to jest wszystko twój czas. Później wpisujesz w trzecim punkcie czas, jaki zajęła ci sesja. Czyli realny czas, jaki byłaś na sesji. Liczysz tutaj też dojazd i powrót, bo jesteś cały czas w pracy. Czwarty punkt to jest postprodukcja. Piszesz, ile czasu ci zajmuje. I piąty etap – druk. Czyli wysłanie do druku, przygotowanie do druku i wysyłka. Wiesz już, ile czasu łącznie zajmuj ci sesja zdjęciowa.
Za chwilę nadejdzie chwila prawdy, w której dowiesz się, ile jest warta twoja godzina pracy. Żeby to zrobić, trzeba wykonać proste matematyczne działania. Pierwsze – mamy na przykład koszt sesji. Powiedzmy, że sesja kosztuje tysiąc złotych. Od tego, co dostaniemy od klienta w pierwszej kolejności musimy zapłacić podatek VAT. Więc powiedzmy, że od tego tysiąca odejmiemy sobie 200 złotych. Zostaje nam wtedy 800 złotych. Od tych 800 złotych musimy odjąć koszty produktów, jeżeli takowe mamy na przykład w pakiecie. Więc powiedzmy, że 800 złotych, które mi zostało i moje produkty, które dodaję, kosztują 100 złotych. Wtedy zostaje mi 700 złotych. Od tych 700 złotych muszę zapłacić jeszcze podatek dochodowy. Więc powiedzmy, że ten podatek dochodowy od tych 700 złotych, to będzie na przykład 300 złotych. Wtedy tak naprawdę po całej sesji zostaje mi 400 złotych. I teraz to 400 złotych muszę podzielić przez ilość godzin, jakie wyszły mi w tych obliczeniach wyżej, czyli łączny czas, jaki poświęcam na sesję. Tę kwotę, która nam wyszła po tych wszystkich działaniach, dzielimy przez ilość godzin, jakie obliczyliśmy powyżej. W tym momencie nadchodzi twoja chwila prawdy, w której widzisz, ile jest warta twoja godzina pracy. Mam nadzieję, że jest tam wynik trzycyfrowy. Jeżeli nie, to będzie trzeba pomyśleć co z tym zrobić. Przebrnęliśmy przez cyferki, czyli taki element, którego niektórzy nie ruszają. Mam nadzieję, że zmobilizowałam cię, żebyś zabrała się za to i rzetelnie obliczyła, bo to naprawdę otwiera oczy na to, gdzie jesteśmy i co mamy do zmiany.
8. W tym punkcie też wejdę na troszeczkę drażliwy temat, ale musisz sobie uświadomić, ile czasu dziennie poświęcasz na pracę. Ja sobie to rozpisałam na takie cztery kategorie. Pierwsze, że dziennie poświęcasz na pracę do trzech godzin. Druga opcja to od trzech do ośmiu godzin. Trzecia opcja to powyżej dziesięciu godzin i czwarta opcja to śpię po trzy, cztery godziny na dobę. Jeżeli jesteś w tych dwóch ostatnich, to zastanów się czy chcesz, żeby dalej wyglądało tak twoje życie. Zastanów się, ile jeszcze twój organizm to wytrzyma, bo może myślisz, że jesteś niezniszczalna, ale ja ci mogę powiedzieć, że nie jesteś. Czasu nie przegonisz. To też w ogóle nie o to chodzi, żeby czas przegonić. Teraz najważniejsze jest dla mnie to, żebyś sobie uświadomiła, w której jesteś grupie i zastanowiła się, co z tym zrobisz i czy w ogóle chcesz coś z tym zrobić. Jeżeli nic z tym nie zrobisz, to przepłacisz to własnym zdrowiem. Pomyśl sobie o tym w tych kategoriach.
9. Zobacz jaki progres faktycznie zrobiłaś w swojej fotograficznej drodze. Naszym najlepszym dyplomem, naszą wizytówką są zdjęcia. Odszukaj w swojej galerii zdjęć, zdjęcie z początku 2019 roki – najlepiej jakieś zdjęcie, które zrobiłaś w styczniu 2019 – i znajdź takie zdjęcie, które zrobiłaś kilka dni temu, czyli dokładnie 12 miesięcy później. Zestaw sobie te zdjęcia ze sobą. Jeżeli masz wydruki, to weź jeden i drugi zestaw ze sobą i popatrz. Jeżeli masz to w plikach cyfrowych, to otwórz jeden i drugi i popatrz. Sama zobacz czy jest na tych zdjęciach widoczny progres. Sama sobie odpowiedz na to pytanie, o co tak naprawdę się rozwinęłaś w tym roku. Jeżeli się rozwinęłaś, to wypisz sobie, że na przykład na tym pierwszym zdjęciu kolory były koszmarne. Po prostu twarze były świnkowo różowe a jakakolwiek kwestia związana z panowaniem nad światłem czy z jakąkolwiek postprodukcją, to były tematy tak odległe, że totalnie nieruszane. A na tym zdjęciu z grudnia już widać, że bardziej panujesz nad światłem, już troszeczkę gdzieś tam tej postprodukcji wchodzi a twarze już nie są świnkowo różowe. To jest sukces. Naprawdę to jest sukces. Więc wypisz sobie przynajmniej pięć takich plusów, które widzisz na tym zdjęciu z grudnia w porównaniu z tym zdjęciem do stycznia. Bardzo ważne jest to, że jedyną osobą, do której jeżeli już chcesz się porównywać, to jesteś ty sama. Ty sama sprzed roku i ty sama teraz.
Będzie mi super miło, jeżeli zastawisz te dwa zdjęcia i podzielisz się nimi na mojej grupie na Facebooku. Link do tej grupy oczywiście masz w notatkach do tego podcastu. Grupa nazywa się FOTOGRAFIA – Inspiracja i Edukacja by BASIOLANDIA PHOTOGRAPHY. Podziel się proszę, tym swoim zestawieniem. Ja tam zrobię specjalny post. Podziel się pod tym postem. Pochwal się tym, jaki zrobiłaś progres, bo to jest bardzo ważne, żeby umieć siebie docenić.
Jeśli dotrwałaś do tego momentu w tym podcaście, to ci gratuluję. Jeśli wykonałaś wszystkie ćwiczenia, jeśli zrobiłaś wszystko, o co cię w tym podcaście poprosiłam, to to już jest dla ciebie duży sukces. Podsumowałaś ten rok, więc możesz teraz z impetem ruszyć za chwilkę w kolejny rok i to jest jedyna opcja, żeby wiedząc, w którym jestem punkcie wyznaczyć sobie nowe cele, nowy kierunek. A o tym, jak to zrobić powiem co w kolejnym odcinku podcastu już w nowym roku i już za tydzień, bo teraz podcast będzie raz w tygodniu. Mam nadzieję, że podołam temu wyzwaniu. Mam nadzieję, że będziesz mi w tych cotygodniowych odcinkach towarzyszyć.
Na sam koniec życzę ci, żeby ten przyszły rok był dla ciebie rokiem sukcesów i żebyś robiła to, co kochasz, a jeżeli jeszcze nie robisz tego, co kochasz, to żeby właśnie ten 2020 rok był takim rokiem, w którym będziesz mieć odwagę, żeby zacząć to robić.
Ściskam cię bardzo mocno. Mam nadzieję, że ten odcinek był dla ciebie wartościowy. Mam nadzieję, że jesteś teraz zmotywowana i zdopingowana do tego, żeby zamknąć ten rok porządnie, a w kolejny wkroczyć z impetem po wielki sukces.
Dziękuję ci bardzo serdecznie za wspólnie spędzony czas. Mam nadzieję, że ten podcast był dla ciebie wartościowy. Jeśli tak to koniecznie mi o tym napisz. Możesz się do mnie odezwać na Facebooku: Basiolandia Photography bądź na Instagramie: basiolandia.photography. Będzie mi bardzo miło poznać twoją opinię i będzie to dla mnie dodatkowa motywacja do nagrywania kolejnych odcinków. Dziś jeszcze raz dziękuję. Ściskam cię bardzo mocno i do usłyszenia w kolejnym odcinku.
Trzymam kciuki za Twoje FOTOGRAFICZNE PODSUMOWANIE ROKU.
Pamiętaj, aby robić je nie z poziomu poczucia winy, ale spojrzenia na to, co było, aby wyciągnąć z tego najlepsze wnioski, a nie biczować się i użalać, bo to i tak nic nie da.
Koniecznie podziel się swoimi wnioskami na grupie BASIOLANDIA.GRUPAFB , jeszcze dziś będzie tak specjalny post z FOTOGRAFICZNYM PODSUMOWANIEM ROKU, więc czekam na Twoje zdjęcia.
A na koniec życzę Ci z całego serca, aby to był dla Ciebie rok miłości i dobra.
Miej odwagę iść po swoje, dbaj o siebie, rób to, co kochasz i spełniaj marzenia, bo życie masz tylko jedno.
CUDOWNEGO ROKU DLA CIEBIE I TWOICH BLISKICH ŻYCZY BASIOLANDIA 🧡🧡🧡
JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI
✔ FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB
✔ INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG
✔ STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA
✔ YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE
✔ SPREAKER: BASIOLANDIASPREAKER
ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB. Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.
GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU
🎤 na moim kanale YouTube: BASIOLANDIA.YOUTUBE
🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES
🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY
🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie
ŚCISKAM BASIOLANDIA 🌸
0 responses on "Odcinek 6. Jak w 9 krokach zrobić FOTOGRAFICZNE PODSUMOWANIE ROKU?"