Witam Cię w 11 odcinku podcastu WIĘCEJ NIŻ FOTOGRAFIA.
Każdy z nas kiedyś zaczynał swoją przygodę z fotografią, dobrze pamiętam ten moment.
Kiedy po raz pierwszy wyjęłam mój aparat z pudełka i wraz z euforią ogarnęła mnie panika.
Szczerze, bałam się cokolwiek ruszać, żeby nie popsuć zwłaszcza, że długo na niego odkładałam.
Zajmuję się fotografią od 6 lat i w tym czasie popełniłam wiele błędów, wiele razy potykałam się, ale na szczęście zawsze wstawałam.
Teraz z perspektywy czasu wiem, że wielu z nich można był uniknąć, tylko wtedy nie miałam kogoś, kto mógłby mi o tym powiedzieć.
Dlatego dziś postanowiłam pomóc Ci i omówić 5 NAJCZĘŚCIEJ POPEŁNIANYCH BŁĘDÓW przez początkujących fotografów.
Listen to „011-5-najczesciej-popelnianych-bledow-przez-poczatkujacych-fotografow” on Spreaker.
O CZYM POSŁUCHASZ W TYM ODCINKU:
- Jakie jest 5 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących fotografów?
- Dlaczego APARAT nie czyni z Ciebie fotografa?
- Dlaczego warto postawić na jakość, a nie na ilość?
- Czy warto być SPECJALISTĄ od wszystkiego?
Posłuchaj i wyciągnij najlepsze dla siebie wnioski i wprowadź je w życie, a jeśli chcesz się dowiedzieć więcej to
ZAPRASZAM CIĘ NA BEZPŁATNY WEBINAR już 20 lutego 2020 o 21.00.
WEBINAR JUŻ SIĘ ODBYŁ, WIĘC NIE MASZ MOŻLIWOŚCI,
ABY SIĘ NA NIEGO ZAPISAĆ
👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈
👉Zostańmy w kontakcie:
IG: https://www.instagram.com/basiolandia.photography/
FB: https://www.facebook.com/Basiolandia.Basia.Strzelec
YOUTUBE: Basiolandia Photography
A jeśli chcesz się nauczyć FOTOGRAFII pod moimi skrzydłami w AKADEMII MAGICZNEJ FOTOGRAFII
to ZAPISZ się na LISTĘ ZAINTERESOWANYCH w linku poniżej .
👉ZAPISZ SIĘ TUTAJ 👈
TRANSKRYPCJA ODCINKA:
Dzień dobry! Witam cię w moim podcaście „Więcej niż fotografia”, czyli idealnym miejscu, dla osób, które kochają fotografię, ale niekoniecznie wiedzą, jak się za nią zabrać. Jeśli szukasz inspiracji, konkretnych wskazówek, motywacji i wiedzy przekazanej w bardzo prosty sposób, to ten podcast jest właśnie dla ciebie. Ja jestem Basiolandia, czyli Basia. Jestem tutaj po to, aby dzielić się z tobą, moją wiedzą i doświadczeniem, a w głębi serca mam nadzieję, że jeszcze bardziej rozkocham cię w fotografii.
Dzisiaj mam absolutnie fantastyczny nastrój, ponieważ chwilkę temu wróciłam ze spaceru i na tym spacerze mocno wytulałam kilka drzew.
Tak, możesz się teraz śmiać. Możesz szeroko otworzyć oczy i zapytać: „Co ty tam robiłaś?”. Tak, dobrze usłyszałaś, przytulałam drzewa. Nie wiem czy wiesz, ale przytulanie się do drzew ma niesamowicie pozytywny wpływ na człowieka. Więc jeżeli jeszcze tego nie próbowałaś, to przy najbliższym spacerze koniecznie przetestuj. Naprawdę miej daleko gdzieś w poważaniu to, jak inni na ciebie patrzą. Totalnie się od tego odłącz i po prostu przytul się do drzewa, i oddaj się tej chwili.
Dzisiaj będzie o błędach, a dokładnie będzie o pięciu najczęściej popełnianych błędach przez początkujących fotografów.
Każdy z nas był kiedyś na początku – ja też. To nie było tak, że pewnego dnia się obudziłam i już wszystko wiedziałam. To nie było tak. Ja też popełniłam mnóstwo błędów i te błędy są nieodłącznym elementem drogi każdego z nas. Mam nadzieję, że jeżeli ja teraz postaram się wymienić pięć błędów, które pojawiają się na początku, to wtedy może ktoś, kto jest na początku tej drogi, a może jeszcze teraz popełnia takie błędy, a jest już troszeczkę dalej, to być może pomoże to komuś i może na przykład jednego z tych błędów nie popełni. To i tak będzie super, bo będzie miał cztery błędy popełnione, a nie pięć, a to zawsze trochę do przodu. Jeżeli jesteś zainteresowana takim tematem, to zaopatrz się w kubeczek ulubionej herbaty i zapraszam cię do słuchania.
1. Zaczniemy od mojego absolutnego faworyta.
Tutaj posłużę się cytatem: „Mam aparat – jestem fotografem”. Tutaj dużo nie trzeba mówić, ponieważ sam aparat nie czyni z człowieka fotografa, ale niestety na samym początku wiele osób ma takie poczucie, że jak już ma aparat, to jest już fotografem. A jak jeszcze ma aparat i ten aparat ma wielki obiektyw, to jest mistrzem świata w fotografii. To jest bardzo duży błąd, ponieważ to jest ogromny brak pokory i świadomości swoich umiejętności, bo zwykle za tym nie idą żadne umiejętności. Taka osoba ma kompletny brak podstaw fotografii, kompletny brak podstaw znajomości sprzętu. Najczęściej wszystkie zdjęcia robi na auto i uważa się za wielkiego fotografa. Więc moi drodzy, na początku duża dawka pokory i musicie o tym wiedzieć, że to, że macie aparat, to naprawdę nie czyni z was fotografa. To jest bardzo ważne. Jeżeli to przerobisz u siebie i zejdziesz na ziemię, to wtedy masz szansę, żeby powolutku się rozwijać i żeby w pewnym momencie stać się tym fotografem.
2. Bylejakość, ilość, a nie jakość.
To jest bardzo często popełniany błąd przez początkujących fotografów, którzy uważają, że jak narobią dużo zdjęć i oddadzą dużo zdjęć klientowi, to to będzie super. Być może ktoś powie wam, że super, ale na dłuższą metę to nie jest dobre rozwiązanie, ponieważ to nie chodzi o to, żeby zrobić pięćdziesiąt byle jakich zdjęć, tylko żeby zrobić dziesięć super zdjęć. Więc im wcześniej to zrozumiesz, im wcześniej przejdziesz na taki tok myślenia, tym wcześniej masz szansę na to, że pójdziesz do przodu. Tutaj zawiera się jeszcze jedna rzecz, którą ja też ujmę w tej bylejakości – konkurowanie ceną. Konkurowanie ceną jeszcze jestem w stanie zrozumieć na początku. Jak ktoś zaczyna, no to owszem, nie wystrzeli w kosmos z nie wiadomo jaką stawką na samym początku, ale jest do dla mnie niezrozumiałe, dlaczego jeżeli ktoś idzie coraz dalej, ta cena nie idzie wprost proporcjonalnie do umiejętności. Mówię tutaj o sytuacjach, kiedy te umiejętności się powiększają. Konkurowanie ceną nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Zarówno na początku na dłuższą metę, a później to już w ogóle nie ma o czym mówić, ale to jest temat na osobny odcinek podcastu.
3. Specjalista od wszystkiego.
Dla mnie jest zrozumiałe to, że ktoś na początku próbuje różnych rzeczy. Sama też mówiłam o tym w jednym z poprzednich odcinków podcastu, żeby próbować różnych rzeczy, ale w pewnym momencie trzeba myśleć nad tym, co sprawia mi przyjemność i próbować już powolutku specjalizować się w jakimś kierunku. Słowo specjalizować jest taki bardzo fachowe, ale gdzieś pomalutku iść w jednym swoim kierunku i rysować sobie taki plan w głowie, że bardzo dobrze się czuję powiedzmy w fotografii rodzinnej plenerowej, no to staram się pomalutku robić pewne kroki właśnie w tę stronę. Nie bądźmy tak naprawdę przez rok czy półtora roku specjalistą od wszystkiego. Niektórzy swoje początku traktują w ten sposób, że są fotografem początkującym i to na przykład trwa dwa, trzy lata. Cały czas są początkujący i cały czas są tymi specjalistami od wszystkiego. Nie można być specjalistą od wszystkiego, bo jak ktoś jest od wszystkiego, to wszyscy wiemy, że jest od niczego. Tutaj też warto o tym pamiętać, żeby nie być takim super specjalistą od wszystkiego.
4. Nieodpowiedni dobór sprzętu do rodzaju fotografii.
Żeby być specjalistą od wszystkiego, to potrzebowałabyś wszelakiego sprzętu i różnych obiektywów, bo do różnych rodzajów fotografii potrzebny jest na przykład inny obiektyw albo jeżeli fotografujesz w studio, to potrzebujesz lampę, jeżeli fotografujesz pejzaże, to potrzebujesz innego obiektywu. Na początku jest taka tendencja, zwłaszcza że niektóre osoby korzystają z dotacji i wtedy jest duży zastrzyk gotówki, który trzeba spożytkować. Wtedy idą do takiego sprzętu i kupują sprzęt. Super jak trafi się tam ktoś, kto potrafi doradzić i doradzi życzliwie, ale niestety czasami w sklepach fotograficznych trafiają się sprzedawcy, którzy po prostu chcą sprzedać. Ja znam takie przypadki, gdzie osoba dostała taką dotację i między innymi kupiła sobie za poradą pana sprzedającego w sklepie, obiektyw do fotografii rodzinnej. I jeden z obiektywów to był obiektyw fisheye. No to chyba wszyscy wiemy, że nie tędy droga. Jak dla mnie pieniądze wyrzucone w błoto. Kompletnie bezużyteczna sprawa.
Chyba że ktoś chce robić jakieś karykaturalne cuda na kiju, ale to raczej nie o to chodzi. Więc błędem jest to, że niektórzy jeżeli mają takie możliwości finansowe, kupują nieodpowiedni sprzęt, a z tym idzie to, że nie umieją go obsługiwać. I to jest takie zamknięte kółko, w którym ktoś się kręci jak chomik.
5. Traktowanie podczas sesji aparatu niczym karabin maszynowy.
Na początku jak idziemy na sesję, to jesteśmy o tyle niepewni, że robi tych zdjęć bardzo dużo. Są osoby, które robią na przykład na trybie seryjnym, kiedy fotografują dzieci. Ja nigdy nie robiłam na trybie seryjnym i jakoś przeżyłam. Aczkolwiek nie oceniam. Jeżeli ktoś lubi tryb seryjny i mu się sprawdza, to super. Ja tutaj chciałabym jednak powiedzieć o czymś takim, że te zdjęcia są robione kompletnie bez myślenia. To jest właśnie na tej zasadzie, co też odnosiło się do tego pierwszego błędu, o którym mówiłam, że lepiej jest zrobić trzydzieści dobrych zdjęć niż trzysta żadnych. Musicie też pamiętać o tym, że wasz aparat ma migawkę, a ta migawka też ma swoją żywotność. Tutaj wszystko ma znaczenie tak naprawdę, więc nie traktujcie swojego aparatu jak karabinu maszynowego, tylko jak takie narzędzie do pracy, które ma wam pomóc przekazać to, co gdzieś tam macie w sercu.
To jest właśnie moja piątka, którą chciałam dzisiaj dla ciebie omówić.
Jeżeli któryś z tych błędów diagnozujesz u siebie, jeżeli widzisz, że któryś z tych błędów popełniasz, to mam dla ciebie bardzo dobrą wiadomość. 20 lutego o 21:00 zapraszam cię na bezpłatny webinar. Jest to takie spotkanie online, podczas którego będziesz mnie widzieć i słyszeć. Po webinarze będziesz mogła zadać mi pytania, na które odpowiem, więc jest to super możliwość bezpośredniego kontaktu. Pod tym odcinkiem będzie link do zapisu. Zapiszesz się, później dostaniesz powiadomienie i widzimy się 20 lutego. Webinar będzie o tym jak wystartować i od czego zacząć, aby uniknąć wielu niepotrzebnych błędów w pracy fotografa.
Dzisiaj powiedziałam ci o pięciu błędach, ale uwierz mi, że tych błędów jest dużo więcej.
Powiem ci, jakie to są błędy, powiem ci, jakie pytania musisz sobie zadać, zanim w ogóle wystartujesz oraz jakie rzeczy możesz poprawić jeżeli już wystartowałaś. Ten webinar jest zarówno dla osób, które zaczynają, ale też dla osób, które już zaczęły, ale czują, że coś jest niekoniecznie super. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zapisz się koniecznie, bo tylko osoby zapisane będą mogły zobaczyć ten webinar. Jeżeli nie będziesz mogła być bezpośrednio na webinarze, to dostaniesz powtórkę. Ja już się cieszę na nasze spotkanie.
Ściskam bardzo mocno i do zobaczenia na webinarze tym razem, a później do usłyszenia w kolejnym odcinku podcastu. Buziaki.
Dziękuję ci bardzo serdecznie za wspólnie spędzony czas. Mam nadzieję, że ten podcast był dla ciebie wartościowy. Jeśli tak to koniecznie mi o tym napisz. Możesz się do mnie odezwać na Facebooku: Basiolandia Photography bądź na Instagramie: basiolandia.photography. Będzie mi bardzo miło poznać twoją opinię i będzie to dla mnie dodatkowa motywacja do nagrywania
JEŚLI CHCESZ MNIE ODWIEDZIĆ TO ZAPRASZAM CIĘ DO MOICH MIEJSC W SIECI
✔ FACEBOOK: BASIOLANDIA.FB
✔ INSTAGRAM: BASIOLANDIA.IG
✔ STRONA WWW: BASIOLANDIA.STRONA
✔ YOUTUBE: BASIOLANDIA.YOUTUBE
ZAPRASZAM CIĘ DO MOJEJ GRUPY NA FB: BASIOLANDIA.GRUPAFB. Będziemy tam rozmawiać o tematach poruszanych w podcastach i nie tylko.
GDZIE MOŻESZ SŁUCHAĆ MOJEGO PODCASTU
🎤 na moim kanale YouTube: BASIOLANDIA.YOUTUBE
🎤 katalog w iTunes: BASIOLANDIA.ITUNES
🎤 spotify: BASIOLANDIA.SPOTIFY
🎤 wyszukanie frazy „WIECEJ NIŻ FOTOGRAFIA” w Twojej aplikacji do podcastów na smartfonie
0 responses on "Odcinek 11. 5 najczęściej popełnianych błędów przez początkujących fotografów."